Haber

Trending:


Saat 11.00 ile 16.00 arasına dikkat! Uzmanlardan uyarı geldi

Son günlerde yüksek sıcaklıkların ülkemizde etkisini arttırdığı ifade ediliyor. Sıcaklıkların aşırı yükselmesinin sağlık açısından büyük bir risk olduğunu belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, "Sıcakların aşırı yükselmesi sağlık için hakikaten bir risktir. Hele bunun yanında nem oranı da fazla ise risk daha da artar. Özellikle yaşlı hastalar için, bebekler için, çocuklar için, kronik hastalığı olanlar için, açık havada...


Uzmanından kurbanda beslenme önerisi: "Sadece et ile beslenmeyin"

Manisa İl Sağlık Müdürlüğü Diyetisyeni Burcu Bayraktar Yücefaydalı Kurban Bayramı’nda beslenmenin önemine dikkat çekerek sadece et ile beslenmenin sağlıklı bir yöntem olmadığına ve dengeli beslenmenin önemine vurgu yaptı.


Kayıp Alzheimer hastası bulundu

Kayıp Alzheimer hastası bulundu Mesut MADAN/BURDUR,(DHA)- BURDUR'un Çavdır ilçesinde kaybolan Alzheimer hastası N.Ç. (88) jandarma ve AFAD ekipleri tarafından aynı gün sağ olarak bulundu.Çavdır ilçesine bağlı Söğüt beldesinde yaşayan Alzheimer hastası N.Ç.'nin ailesi sabaha karşı saat 02.30 sıralarında 112 Acil Çağrı Merkezi'ni arayıp kayıp ihbarın...


DSÖ'den Meksika’daki kuş gribi vakası ile ilgili açıklama

DSÖ, Meksika’da daha önce kuş gribinden öldüğü açıklanan kişinin diğer hastalıklarından dolayı hayatını kaybettiğini duyurdu.


KKKA farkındalık eğitimi verildi

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Nevin İnce tarafından “Kırım Kongo Kanamalı Ateşi” farkındalık eğitimi verildi.


Demansa karşı ‘yavaş dalga’

Uzmanlar, “derin uyku” da denilen yavaş dalga uykusunun, uykunun üçüncü ve dördüncü aşaması olduğunu, 20 ila 40 dakika arasında sürdüğünü belirtirken şunları söyledi: “Bu aşamada beyin dalgalarıyla kalp atışının yavaşlaması ve kan basıncının düşmesiyle dinlenme gerçekleşiyor. Derin uyku beynimizi daha fazla bilgiyi özümsemeye hazırlarken kaslarımızı, kemiklerimizi ve bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor. Bu yüzden beyin sağlığı için yeterli...


Uzmanından uyarı: Taze et tüketmek sindirim sistemine sebep olabiliyor

Kurban Bayramı'da et ve tatlı tüketiminde dikkat edilmesi gereken hususlarla ilgili bilgi veren Diyetisyen Buse Yıldız Tekirdağ, “Taze kesilen et, genellikle yeterince yumuşak olmadığı için hem pişirilmesi zor olabilir hem de sindirim problemlerine neden olabilir. Bunu önlemek için en az 24 saat bekletilmesi önerilir” dedi.


Güney Afrika'da maymun çiçeği virüsünden iki günde ikinci ölüm

Güney Afrika'da maymun çiçeği virüsü nedeniyle bir kişinin daha hayatını kaybetmesiyle can kaybı 2'ye yükseldi. Virüs nedeniyle ilk ölümün dün gerçekleştiği açıklanmıştı.


Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, sağlıklı dizler için yapılması gereken egzersizi açıkladı

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, bugünkü yazısında daha güçlü dizler için egzersiz tavsiyesinde bulundu. Müftüoğlu, ''Daha güçlü, daha sağlıklı, ağrısız, sızısız dizler için aşağıdaki egzersiz planını denemeyi düşünebilirsiniz...'' dedi.


Lise öğrencileri kırık tedavisinde implantı röntgensiz görüntüleyen cihaz geliştirdi

Düzce Bilim ve Sanat Merkezi'nde (BİLSEM) eğitim gören lise öğrencileri, kırık tedavisinde implantın durumunu röntgensiz görüntüleyen biyomedikal cihaz geliştirdi.


Aşırı sıcaklar beyin ve damar hastalıkları riskini artırıyor

Dünya Nöroloji Federasyonu Çevresel Nöroloji Grup Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Şerefnur Öztürk, "Sıcak havada damarlarda genişleme oluyor, terleme oranı artıyor, sıvı miktarı azalıyor, kan daha yoğun hale geliyor." dedi.


Yazın Çocuklar İçin Dikkat Edilecek Noktalar

Ebeveynler çocuklarının güvenli ve sağlıklı bir yaz geçirmeleri için nelere dikkat etmeli? Liv Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Gizem Güvener’in önerilerine kulak verin.


3 aydan uzun süren ağrı depresyona götürüyor! Aman dikkat

3 aydan uzun süren ağrının kronik ağrı sendromu olabileceğini belirten Prof. Dr. Haci Ahmet Alıcı, “Kronik ağrıda sadece ağrı yoktur. İyileşme adına umudunu kaybetmiş, çaresiz, huzursuz, sabrı ve dayanma gücü tükenmiş, ağrı hakkında kendine has tecrübeler edinmiş kısaca duygusal, psikolojik, fiziksel ve ruhsal olarak etkilenmiş bir hasta vardır artık. Bu nedenle ağrı tedavisinin etkili ve başarılı olması için daha karmaşık bir program şeklinde...


Uzmanı açıkladı: Kurban Bayramı’nı hem sağlıklı hem de lezzetli bir şekilde geçirmek mümkün

Kurban Bayramı, geleneksel yemeklerin ve özellikle kırmızı et tüketiminin yoğun olduğu özel bir dönemdir. Bu dönemde sağlıklı kalmak için beslenme alışkanlıklarına ufak müdahalelerde bulunmak gerekebilir. Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Merve Bayram, “Dengeli beslenmeye dikkat ederek, Kurban Bayramı'nı hem lezzetli hem de sağlıklı bir şekilde geçirebilirsiniz” dedi.


Fedakar anne hasta oğlunun tedavi masrafları için minibüste köfte satıyor

Artvin'in Arhavi ilçesinde yaşayan Sultan Ciniviz, 24 yaşındaki kronik hastalığı olan oğlunun tedavi masraflarını karşılamak için büyük bir fedakarlık örneği sergiliyor. Ciniviz, evin geçimini sağlamak ve oğlunun sağlık giderlerini karşılayabilmek için minibüste köfte satarak para biriktiriyor.


Günün bu saatine dikkat: Sıcak çarpabilir! Prof. Dr. Tevfik Özlü sıcak çarpmasında en yaygın belirtileri tek tek sıraladı!

Ülkemiz sıcak hava dalgasının etkisine girdi. Aşırı sıcakların sağlık açısından büyük risk teşkil ettiğini söyleyen Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, vatandaşların saat 11.00 ile 16.00 arasında güneş çarpmasına karşı dikkatli olması gerektiğini söyledi. Peki sıcak çarpması belirtileri neler? Aşırı sıcaklardan etkilenmemek için nelere dikkat etmek gerekiyor? İşte detaylar...


Sağlık Bakanı: Kolesterol ve kalp hastaları sakatat tüketiminden kaçınmalı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kurban etinin 1 gün dinlendirildikten sonra tüketilmesini önererek "Yüksek kolesterolü olan ve kalp hastalığı riski taşıyanların kırmızı et tüketimini haftada iki günle sınırlandırması ve sakatat tüketiminden kaçınması önemlidir." açıklamasında bulundu.


Geçmeyen ağrı psikolojiyi bozabilir

3 aydan uzun süren ağrının kronik ağrı sendromu olabileceğini belirten Prof. Dr. Haci Ahmet Alıcı, “Kronik ağrıda sadece ağrı yoktur. İyileşme adına umudunu kaybetmiş, çaresiz, huzursuz, sabrı ve dayanma gücü tükenmiş, ağrı hakkında kendine has tecrübeler edinmiş kısaca duygusal, psikolojik, fiziksel ve ruhsal olarak etkilenmiş bir hasta vardır artık. Bu nedenle ağrı tedavisinin etkili ve başarılı olması için daha karmaşık bir program şeklinde...


Jeoloji mühendisinden ’sedef’ ve ’vitiligo’ hastalığına çözüm iddiası

Jeoloji Mühendisi Fahri Çelik, 15 yıllık deney ve araştırmalar sonucu "Sedef" ve "Vitiligo" gibi hastalıkların çözümü için krem ürettiğini ileri sürdü.


Bir çene ameliyatı bu kadar mı değiştirir! Genç kadının eski ve yeni halinde dağlar kadar fark var

Bir kadın sosyal medyada paylaştığı videode tel tedavisi ve geçirdiği çene ameliyatının öncesi ve sonrasını paylaştı. Çok büyük bir değişim yaşadığını ifade eden genç kadın, bunun hayatındaki farklılıklarını anlattı.


Kan sadece acil değil, sürekli bir ihtiyaç

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Kan Merkezi Sorumlusu ve İç Hastalıkları AD. Hematoloji Bilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Neslihan Mandacı Şanlı, “14 Haziran Dünya Kan Bağışçıları Günü” dolayısıyla açıklamada, “Dünyada her yıl yüzlerce kişi, kaza sonrası veya bazı hastalıkların sonucunda kan kaybına bağlı hayatını kaybetmektedir. Bu kayıpların önüne geçmenin tek yolu düzenli kan bağışıdır” diye konuştu.


Depresyonu tetikliyor! Basit bir ağrı demeyin

3 aydan uzun süren ağrının kronik ağrı sendromu olabileceğini belirten Prof. Dr. Haci Ahmet Alıcı, “Kronik ağrıda sadece ağrı yoktur. İyileşme adına umudunu kaybetmiş, çaresiz, huzursuz, sabrı ve dayanma gücü tükenmiş, ağrı hakkında kendine has tecrübeler edinmiş kısaca duygusal, psikolojik, fiziksel ve ruhsal olarak etkilenmiş bir hasta vardır artık. Bu nedenle ağrı tedavisinin etkili ve başarılı olması için daha karmaşık bir program şeklinde...


Bayramda, kırmızı et tüketimine dikkat

Bayramda, kırmızı et tüketimine dikkat Mahir ALAN/ADIYAMAN, (DHA)-ADIYAMAN Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp ve Dahiliye Uzmanı Doktor Tayfun Börta, Kurban Bayramında et tüketiminin abartılmaması gerektiğini belirterek, kronik rahatsızlığı olanları uyardı.Kurban Bayramı öncesi et tüketimi konusunda uyarıda bulunan Acil Tıp ve Dahiliye Uzmanı D...


“Metamizol” içeren ağrı kesiciler incelemeye alındı

Avrupa İlaç Kurumu, 1920’lerden bu yana kullanılan metamizol içeren ağrı kesicileri incelemeye aldı. Kurum, ilaç listesini paylaştı. Gazete Duvar'da yer alan habere göre, Avrupa İlaç Kurumu (EMA), agranülositoza (akvuyav sayısının azalması) neden olduğu tespit edilen ve metamizol içeren ağrı kesicilerin inceleme altına alındığını, inceleme sonucund...


Hayvan dışkısında bulunan parazitler insanları tehdit ediyor

Hayvan dışkılarında bulunan parazitler ile bulaşan ve tedavi edilmediğinde ölümcül olabilen “Kist hidatik” hastalığına yakalanan anne ve kızı, Bursa Şehir Hastanesi’nde şifa buldu.


Çocuklarda bu yürüyüş şekline dikkat

Çocuklarda yaygın olarak görülen parmak ucunda yürüme geçici olabileceği gibi kalıcı bir hastalığı da işaret edebilir. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Aybars Kıvrak konu hakkında önemli bilgiler verdi.


Kanser tedavisi gördüğünü duyurmuştu! Prenses 6 ay sonra ilk kez halkın karşısında

Galler Prensesi Kate Middleton, kanser tedavisi gördüğünü açıklamasından bu yana ilk kez halkın karşısına çıktı. https://haberglobal.com.tr/dunya/prenses-6-ay-sonra-ilk-kez-halkin-karsisinda-353061


Parlak boyayla kanserli hücre tespit ediliyor

Biliminsanları, kanser hücrelerine yapışması sayesinde ameliyatlarda cerrahlara kolaylık sağlayan ‘boya’ geliştirdi. Uzmanlar, bu buluşla kanserin nüksetmesinin engellenebileceğini söylüyor.


Süheyla Buyrukçu Bronzlaşırken cilt sağlığınızdan olmayın

Yaz mevsiminin o muhteşem enerjisini yaşadığımız bugünlerde birçok kişi solgun ten renginden kurtulmak için güneşle buluşmaya çoktan başladı. Ancak dikkat! Çünkü tatilden bronz bir tenle dönme hedefiniz, sizi cilt lekeleri, kırışıklık oluşumun artması ve en önemlisi de cilt kanseri gibi ciddi sorunlara karşı savunmasız bırakıyor. Bu nedenle cildinize zarar vermeden bronzlaşabilmek için bazı önlemler almanız şart.


Mide rahatsızlığı olanlara kurbanda et tüketimi uyarısı

Denizli Devlet Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Dr. M. Gürkan Haytaoğlu, gastrit, reflü ve ülser gibi mide ve sindirim sistemi rahatsızlıkları olan bireylerin Kurban Bayramında et tüketimine dikkat etmesi gerektiğini belirterek bu rahatsızlıkları olan bireylere uyarılarda bulundu.


Kavurucu sıcaklarda kalbin iş yükü ve kalp kriz riski artar

Yaz aylarında havanın ısınmasının damarlarda genişlemeye, sıvı ve tuz kaybına, kalp atışlarının hızlanmasına, kalbin iş yükünün ve kanın pıhtılaşma eğiliminin artmasına neden olabileceğini belirten Kardiyoloji Uzmanı Dr. Özgür Mete, bu sebeple risk grubunda olan kişilerin kalp krizi geçirme oranının da arttığını söyledi.


Gaz sancısı sandılar, kalp krizi geçirdi! Doğumdan birkaç gün sonra komaya girdi! Eğer hastanede kalmak için ısrar etmeseydi...

Bebeğini sezaryenle dünyaya getirdi, birkaç gün sonra taburcu olup evine döndü ancak kendini kötü hissettiği için tekrar hastaneye gitti. Göğsünden sırtına doğru yayılan bir ağrı hissediyordu. Bir gece hastanede kaldı. Doktorlar testler yaptı ama hepsi normal çıkınca bunun sadece gaz sancısından olduğunu söylediler. Ancak gerçek hiç de o kadar masum değildi. Genç kadın hastanede kalp krizi geçirdi, komaya girdi ve yaşam destek ünitesine...


Uzmanı uyardı: Ciltteki güneş hasarı, deri kanserini tetikleyebilir

Hava sıcaklarının artmasıyla güneş ışınları bireyler için risk oluştururken, Dermatoloji Ana Bilim Dalı Uzmanı Prof. Dr. Ali Karakuzu, özellikle öğlen saatlerinde dik açıyla gelen güneş ışınlarından sakınmak gerektiğini ve güneş hasarıyla birlikte deri kanseri gelişiminin de olabileceği uyarısında bulundu. Karakuzu, ortalama 3 saatte bir de güneş koruyucularının yenilenmesi gerektiğini vurguladı.


Şekerli gıdaları ana yemeklerle tüketmek çürük riskini azaltıyor

Ülkemizde çocuklarda diş çürüğüne rastlanma oranının oldukça yüksek olduğunu belirten Doç. Dr. Canan Duman, diş çürüklerine erken müdahalenin önemine işaret etti. Diş çürüklerinin önlenmesinde öncelikli olarak şeker tüketiminin mutlaka sınırlandırılması ve dişlerin en az iki kere fırçalanması gerektiğini söyleyen Duman, şekerin alındığı zamanın da çürük oluşumu için önemli olduğunu vurguladı. Ana yemekle birlikte şeker tüketimi diş çürüğü...


Uzmanı uyardı ’her öğün et tüketmeyin’

Sivas Medicana Hastanesi Diyetisyeni Cansu Arslan, Kurban Bayramında kronik rahatsızlığı olanların her öğünde et tüketilmemesi hakkında uyarılarda bulundu.


Eti sağlıklı tüketmek için "Kızartmayın, kavurmayın" uyarısı

Kurban Bayramı'nda fazla tüketilen kırmızı etin sağlık problemlerine neden olabileceğine dikkat çeken Diyetisyen Merve Sena Nazlı, etin kızartma ya da kavurma yerine ızgara, mangal veya haşlama olarak tüketilmesi tavsiyesinde bulundu.


Omurga eğriliği her zaman ciddiye alınmalı

Omurganın anormal şekilde yanlış hizalanması ve eğilmesi sonucunda meydana gelen rahatsızlık skolyoz adıyla biliniyor. Hafif omurga eğrilikleri genellikle belirgin bir soruna neden olmuyor ama ciddi dereceli olanlar şiddetli ağrılara, solunum zorluklarına veya kalp yetmezliğine yol açabiliyor. Uzmanlara bu hastalıkla ilgili merak edilenleri sorduk.


Erişkinlerde tekrarlayan burun kanamaları hipertansiyon habercisi olabilir

Doç. Dr. Erdem, erişkinlerde tekrarlayan burun kanamaları hipertansiyon habercisi olabileceğini belirterek, "Burun kanaması sayesinde hastanın tansiyonunu saptayıp daha ileri bir komplikasyon olmasının önüne geçebiliyoruz." dedi.


Kanserle mücadele eden Kate Middleton, aylar sonra halkın karşısına çıktı

Aylardır kanser tedavisi gören Kate Midleton, Kral Charles'in doğum günü kutlamasında halkın karşısına çıktı.


Kurban Bayramı’nda ‘kene’ riski artıyor

Kurban kesimi sırasında gerekli önlemler alınmazsa hayvanlarda bulunan kenelerden insanlara KKKA (Kırım Kongo kanamalı ateşi), riketsiya, tularemi, lyme hastalığı, kist hidatik, şarbon ve çeşitli bakteriyel hastalıkların bulaşabildiğini belirten Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, “Kurban Bayramı dönemlerinde hayvanlarla temasın ve kesimin artması, bu tür hastalıkların yayılma riskini artırmaktadır”...


Yaz aylarında çocuklarda havuz kullanımına dikkat edilmeli

Çocukların havuz kullanımı konusunda bazı önemli hususlara dikkat etmeleri gerektiğini belirten, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İsmail Eroğlu, “Ebeveynler olarak çocukların yaşına göre havuz kullanımı önerileri ve hijyen kurallarına uyulmasına dikkat etmeli, havuz temizliğinin titizlikle yapılıp, güvenlik önlemlerinin standartlara göre alındığından da emin olmalıyız” dedi.


Bebek ve 5 yaş altı çocuk ölüm hızlarında dikkat çeken artış

Türkiye İstatistik Kurumu, 2023 yılına ilişkin ölüm ve ölüm nedeni istatistiklerini açıkladı


Kardiyoloji uzmanından uyarı: "Kurban Bayramı’nda yeni kesilen eti bekletmeden tüketmeyin"

Yeni kesilen kurban etinin sert bir yapıya sahip olduğu için pişirme ve sindirimde sorunlar oluşturabileceğini belirten Kardiyoloji Uzmanı Dr. Mustafa Yaşan, “Bu nedenle özellikle mide ve bağırsak rahatsızlıkları bulunanların eti hemen tüketmemesi önerilir. Buzdolabında birkaç gün boyunca saklanan kurban eti, daha sonra ızgara ya da haşlama gibi sağlıklı pişirme yöntemleri ile tüketilmesi önerilir” dedi.


Şairler ikiye ayrılırlar, ben âşıkları tutuyorum: Oruç Aruoba

Çocukluklarımız aslında bir hastalık gibi gelişir bizimle. Biz insanlar ilk şeklimizi o hayalhanenin bize giydirdiği hastalıklı elbise içinde alırız. Bu, bizim şiirimizin de, felsefemizin de ve hatta dinimizin de temelinde yer eder. Orada gelişip yönünü bulamayan her süreç dönüşeceğimiz kişiliklerin, taşıyacağımız kimliklerin içereceği omurganın neye ne kadar dayanacağını da belirleyen tek şey olur


Hiperhidroz : Dikkat Edilmesi Gereken Uyarı Işaretleri

Özet Aşırı terleme ile karakterize bir durum. Belirtiler Yeni, şiddetli veya sürekli belirtiler yaşıyorsanız bir sağlık hizmeti sağlayıcısıyla iletişime geçi. En sık gözlenen belirtiler şunlardır: Islak avuç içi (eller) Islak tabanlar (ayaklar) Sık sık terleme Giysiler arasında ıslanan terleme → Yaygın tedavi seçenekleri → Nasıl teşhis edilir? Nede...


Sadece yürüyerek fit kalmak mümkün mü?

Sadece yürüyerek fit kalmak mümkün mü? Elinizde bir çift spor ayakkabı ve biraz da zamanınız varsa, sağlıklı bir yaşamın anahtarına da sahipsiniz demektir. Yürümek; basit, ücretsiz ve en kolay egzersiz yollarından biri. Genellikle göz ardı edilen bu aktivite, hızla yapıldığında dayanıklılığınızı artırabilir, fazla kalorileri yakabilir ve kalbinizi ...


Uzmanından kronik rahatsızlığı olanlara bayram ziyaretlerini serinlikte yapmaları önerisi

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Servet Altay, kronik hastalığı olanlara Kurban Bayramı'nda ziyaretlerini serinliğin yaşandığı saatlere göre programlamaları tavsiyesinde bulundu.


Karaciğer yetmezliği yaşayan bebek, teyzesinden yapılan nakille sağlığına kavuştu

Karaciğer yetmezliği yaşayan bebek, teyzesinden yapılan nakille sağlığına kavuştu İkiz bebekleri olacağını öğrenen Nazlıcan (30) ve Uğur Admışın (31) sevinci, gebeliğin 28. haftasında yapılan rutin muayenede hüzne dönüştü. Çift, ikizlerden erkek bebeğin safra yollarında sorun olduğunu öğrendi. Nazlıcan Admış, 5 Haziran 2023te oğlu Eren Aslan ile kı...


Bugün Sağlık Ocağı açık mı? 15 Haziran Arefe günü sağlık ocakları çalışıyor mu?

Arefe günü sağlık ocakları çalışıyor mu sorusunun yanıtı merak edilliyor. Bu yıl arefe Cumartesi gününe denk geldiğinden yarım gün resmi tatil uygulaması yapılmıyor. Ancak sağlık ocakları bugün çalışıyor mu?


7 yaşındaki bir çocuğun ağzından 526 tane diş çıkarıldı

T24 Dış Haberler Hindistan'da meydana gelen olayda, uzun süredir çenesindeki şişlik ve ağrıdan şikayetçi olan 7 yaşındaki bir erkek çocuğunun ağzından 526 tane diş çıkarıldı. Çocuğun çenesinden, 200 gram ağırlığında ve yüzlerce minyatür diş içeren bir kütle çıkarıldığı açıklandı. Çıkarıldıktan sonra tıbbi ekibin dişleri sayması ve incelemesi 5 saat...