Yaşam

Trending:


Kavurucu sıcaklarda susuzluk hissi olmasa bile her gün en az 2-2,5 litre sıvı tüketilmeli

Uzmanlar aşırıcı sıcaklara karşı vatandaşları uyararak, sıcak havalarda susuzluk hissi olmasa bile her gün en az 2-2,5 litre sıvı tüketilmesi gerektiğini belirtti.


Asla birlikte tüketmeyin! Demir eksikliğini tetikleyen beslenme hataları

Demir kırmızı kan hücrelerinde bulunan hemoglobinin yapı taşıdır. Vücudumuzda demir eksikliği olursa en önemli sonuç kansızlık (anemi) olur. Demir eksikliği anemisi dünyada en çok görülen anemi türüdür. Uzman Dr. Pelin Pak demir eksikliği ile ilgili önemli bilgiler verdi.


Kronik stres ne yapar? Prof. Dr. Osman Müftüoğlu yazdı...

Uzmanlara göre, Türkiye bir “yaşlı toplum” olma yolunda hızla ilerliyor. Bilindiği gibi Dünya Sağlık Örgütü “65 YAŞIN ÜSTÜ”ndeki herkesi biyolojik ve ruhsal durumu ne olursa olsun “YAŞLI” olarak kabul ediyor.


Uzmanı uyardı: Uyku apnesi hipertansiyon nedeni

Düzenli uykunun insan sağlığı için kritik bir öneme sahip olduğunu belirten İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mücahit Gür, uyku bozukluğunun baş ağrısı, baş dönmesi, unutkanlık, çabuk sinirlenmek, odaklanma güçlüğü, yorgunluk gibi sorunlara yol açtığını söyledi. Dr. Gür, uyku apne sendromunun oksijen seviyesinin düşmesine, damar fonksiyonlarını etkileyerek zamanla sistemik hipertansiyon oluşmasına neden olabileceğini ve bu sebeple kalp - damar hastalıkları, beyin - damar hastalıkları, obezite ve hipertansiyon sorunu olan kişilerin tedavi edilmesi gerektiğini belirtti.


Prof. Dr. Ertuğrul: Kapalı alan ve toplu taşımada maske takılmalı

Prof. Dr. Ertuğrul: Kapalı alan ve toplu taşımada maske takılmalı Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ertuğrul, dünyada pandeminin bitmediğini, Türkiyeye de de son dönemlerde olgu sayılarının arttığını söyledi. Tedbirlerin kaldırıldığını ve bireysel önlemlere yönlenildiğini dile getiren Ertuğrul, "Yeni alt varyantlar in...


Güncel tehlike: Miyopi

Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Selçuk Sızmaz, pandemi nedeniyle sokağa çıkması kısıtlanan okul çağı çocuklarında miyopi rahatsızlığının hızlı ilerlediğini söyledi. Prof. Dr. Sızmaz bununla birlikte ekran bağımlılığının, yakın çalışma ve gece aydınlıkta uyuma gibi etkenlerin de miyopinin ilerlemesini hızlandırdığını ifade etti.


Yaşlılara 15 beslenme önerisi

Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Selva Oturakçıibogil, yaşlılık sebebiyle ortaya çıkan hastalıkların geciktirilmesi, önlenmesi ve tedavi edilmesi açısından beslenmenin önemli bir etken olduğunu ifade ederek, "Bu yaş grubunda oldukça sık görülen şişmanlık, diyabet, kalp-damar hastalıkları, osteoporoz, felç, iskelet ve kas sistemi hastalıklarında bilinçsiz beslenme önemli bir risk faktörüdür” dedi.


Kadınların Alzheimer'a erkeklerden daha fazla yatkın olmasına neden olan gen keşfedildi: MGMT

Kadınların Alzheimer'a erkeklerden daha yatkın olmasının nedenini açıklayabilecek bir gen keşfedildi. ABD'de yapılan yeni bir araştırma, MGMT adlı bir genin, kadınların hastalığı geliştirme riskini yüzde 44 oranında artırdığını buldu. Gen ile Alzheimer hastası erkekler arasında ise böyle bir bağlantı yok.


Maymun çiçeği hakkında bilinmesi gerekenler

Doç. Dr. Nafiz Koçak, Maymun çiçeği virüsünün bulaşıcı bir hastalık olduğunu, solunum yolu ile değil yakın temas ile bulaştığının altını çizerek, “Maymun çiçeği virüsü genellikle hafif bir hastalık yapar ve çoğu hasta tedavi olmaksızın birkaç hafta içinde iyileşir. Virüsün Kongo türünün yüzde 10'a kadar ölüm riski bulunurken, Birleşik Krallık salgınında doğrulanan Batı Afrika türünün ölüm oranı yaklaşık yüzde 1'dir” dedi.


Koronavirüs, grip vakasına döndü

Koronavirüs, grip vakasına döndü Sağlık Bakanlığının 20-26 Haziranı kapsayan haftalık Covid-19 vaka sayısı verilerine göre 10 bin 954 olan vaka sayısı, 26 bin 635e yükseldi. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Savaşçı, vaka artışının aşılılarda da görüle...


Pakistan'da Covid-19 vakalarının artması sonrası yeni önlemler

Pakistan'da hükümet, Covid-19 vakalarındaki artış sonrası martta kapatılan Pakistan Coronavirüs Ulusal Yönetim ve Kontrol Merkezi'nin (NCOC) yeniden açılmasını kararlaştırdı.


Prof. Dr. Yavuz: İstanbulda ciddi bir patlama var

Prof. Dr. Yavuz: İstanbulda ciddi bir patlama var Türk Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, maymun çiçeği ve koronovirüs ile ilgili açıklamalarda bulundu. Maymun çiçeğinde ilk vakanın açıklanmasını değerlendiren Yavuz, "Ciddiye alara...


Kalıcı kilo verdiren 5 altın kural

Sağlıklı zayıflamak ve verdiğiniz kiloları tekrar geri almamak için beslenme düzeninize dikkat etmeniz gerekir. Vücudunuza uygun bir diyet programını yaşam rutininiz haline getirerek her zaman fit görünebilirsiniz. Kilo verdiren kısa süreli şok ve sağlıksız diyetler yerine bilinçli yöntemleri uygulayarak daha sağlıklı zayıflayabilirsiniz. Ayrıca şok diyetlerde olduğu gibi verdiğiniz kiloları tekrar geri almazsınız. Kalıcı olarak zayıflamanıza yardımcı olan 5 altın kural var. İşte sağlıklı zayıflamanızı destekleye kurallardan bazıları...


Derinlemesine temizlik için basit ama faydalı tüyolar

Yaz her ne kadar tüm neşesi ve renkleriyle gelse de açtığımız pencerelerden giren toz ve özellikle bayram dönemindeki kalabalıklaşmanın etkisiyle kirlenen evlerimiz, daha fazla temizliğe ihtiyaç duyuyor.


Dikkat! Çürük dişler kilo almanıza yol açabilir

Kilo almak günümüzün en önemli sorunlarından biri. Bazı hastalıklar, beslenme ve hareket etme alışkanlıklarımız gibi nedenler, kilo almamıza yol açıyor. Bu nedenlerin arasında çoğumuzun çok da farkında olmadığı ağız ve diş sağlığı ile ilgili sorunlar da bulunuyor. Çürük dişten ağız içindeki iltihaplara kadar farklı durumlar, kilo almamıza yol açabiliyor. Üstelik’ ‘tavuk mu yumurtadan çıkar, yumurta mı tavuktan’ sorusu gibi ağız diş sağlığı fazla kilo alımına yol açarken, alınan fazla kilolar da ağız ve diş sağlığının bozulmasına neden olabiliyor.


BioNTech/Pfizer ABDye 105 milyon doz Covid aşısı daha verecek

BioNTech/Pfizer ABDye 105 milyon doz Covid aşısı daha verecek Pfizer ve BioNTechten yapılan açıklamada, ABD hükümetiyle bu yaz en kısa sürede teslim edilmek üzere 105 milyon doz Covid-19 aşısı tedariki için bir anlaşma imzalandığı belirtildi. Açıklamaya göre, ABD hükümeti, yeni parti için 3,2 milyar dolar ödeyecek. Söz konusu anlaşma, Omicron varya...


Maymun çiçeğinin yayılımı nasıl önlenir?

Maymun çiçeğinin yayılımı nasıl önlenir? Türkiyede ilk maymun çiçeği vakasının tespit edilmesi üzerine uzmanlar, bu hastalığa karşı alınması gereken önlemler ve semptomları taşıyanların yapması gerekenlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Çağrı Büke, iki alt türü bulunan maymun çiç...


DSÖ: Covid-19 vakaları 110 ülkede artıyor, salgın henüz bitmedi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Covid-19 vakalarının 110 ülkede artış gösterdiğine dikkati çekerek, salgının bitmediği uyarısında bulundu.


İçilen suyun ideal soğukluğu ne olmalı?

İçilen suyun ideal soğukluğu ne olmalı? Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Vedat Göral, yaz aylarında sıkça tüketilen soğuk içeceklerin mide-bağırsak sağlığına verdiği zararları açıkladı. Göral, soğuk suyun vücutta kasılmalara yol açabileceğini belirterek, "Yazın sıcak havaların gelmesi ile beraber soğuk su veya soğuk içeceklerle serinlemeye ve iç h...


Haftalık Covid-19 tablosu açıklandı (20- 26 Haziran 2022)

Türkiye'de 20-26 Haziran haftasında 26 bin 635 kişinin corona virüs testi pozitif çıktı, 17 kişi yaşamını yitirdi.


Uzmanından maymun çiçeği açıklaması: Covid’deki gibi evlere kapanmayı beklemiyoruz

Türkiye’de ilk maymun çiçeği vakasının görüldüğünü Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklarken uzmanlar uyarıyor. Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Esra Ergün Alış, “Şu an ülkede görüldüğü için biz acaba ne oluyor diyoruz. Kişi kendisinde içi sıvı dolu bir lezyon gördüğünde kendisini izolasyona alırsa önüne geçmiş olur. Covid nefes yoluyla bulaşıyordu, maymun çiçeğinde en büyük bulaşma yolu; ciltte temas, ölümcüllük oranı çok düşük bir hastalık. İnsanların merak ettiği Covid’deki gibi evlere kapanmayı gerektiren bir hastalık olur mu, teorik olarak bunu beklemiyoruz, bulaştırıcılığının kontrol altına alınabileceğini düşünüyoruz” dedi.


Covid-19'da yeni dalga kapıda mı? Prof. Dr. Osman Müftüoğlu yazdı...

BIONTECH aşısını geliştirerek pandemide binlerce insanın hayatını kurtaran Prof. Dr. Uğur Şahin geçtiğimiz günlerde şu açıklamayı yaptı: “COVID-19’da yeni bir dalga muhtemelen kapıda. Üstelik bu dalganın zararsız olacağına dair elimizde net ve açık bir garanti de yok. Bu yüzden yeni bir dalgaya karşı hazırlıklı olmalıyız.”


DSÖ’den Avrupa’ya yaz uyarısı: Covid-19 yüksek seviyelere çıkacak

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), corona virüsün Avrupa kıtasındaki durumuna ilişkin açıklamada bulundu. Geçtiğimiz ay vaka sayısının üç katına çıktığının altını çizen DSÖ Avrupa bölge direktörü Hans Kluge, "Avrupa bölgesindeki ülkeler daha önce uygulanan sosyal önlemleri kaldırdığı için virüs yaz boyunca yüksek seviyelerde bulaşacak" dedi.


Uzmanından çocuklarıyla tatile çıkacak ailelere uyarı

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Onur Yılmaz, çocuklarıyla tatil yapacak ailelere yaptığı uyarılarda, saat 10.00-16.00 arasında güneşten sakınılması gerektiğini belirterek, “Özellikle kız çocukları ıslak mayo ile dolaşmamalı ve üstleri değiştirilmeli” dedi.


Eriği sakın böyle yemeyin

Havaların ısınmasıyla birlikte yaz meyveleri de teker teker tezgahlardaki yerini almaya başladı. Bunlardan biri de yeşil erik. Seveninin çok sevdiği hatta yiyeceği günü iple çektiği yeşil erik, tadı kadar faydalarıyla da ön plana çıkıyor. Ekşi, sulu ve lezzetli olan yeşil erik aynı zamanda kalp sağlığını korur, cildi güzelleştirir, bağışıklığı güçlendirir, kabızlığı yok eder. İşte yeşil eriğin saymakla bitmeyecek mükemmel faydaları...


Ödem ve toksin atan 5 süper besin!

Yanlış beslenme ya da yetersiz su içmekten kaynaklı olarak vücutta biriken toksin maddeler, vücutta şişkinlik yaratır. Vücutta biriken ödem ve toksinler olduğunuzdan daha kilolu görünmenize sebep olabilir. Kilo vermek için vücudunuzda biriken toksinleri atmanız gerekir. Toksinleri atmak için bazı besinlerin gücünden yararlanabilirsiniz. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlayarak vücutta biriken ödem ve toksinleri atmaya yardımcı olan bu besinlerle sağlıklı bir şekilde kilo da verebilirsiniz.


Karpuz-peynir ikilisine dikkat! Severek tüketiyorsunuz ama...

Sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına destek oluyor… Kalp ve kanser hastalıklarından korunmada fayda sağlıyor… Böbrek ve cilt sağlığımız üzerinde önemli işlevler üstleniyor… Uykusuzluğa karşı savaşıyor… Lezzeti ve bol su içeriğiyle yaz aylarının en favori meyvelerinden olan karpuz, A ile C vitaminleri, potasyum, magnezyum ve kalsiyum gibi minerallerin yanı sıra likopenden de zengin olması sayesinde sofralarımıza adeta sağlık taşıyor. Ancak karpuz tüketirken bazı kurallara dikkat etmek gerekiyor, aksi halde yarardan çok zarar verebiliyor! Beslenme ve Diyet Uzmanı Ezgi Hazal Çelik, karpuz tüketirken sağlığınızı riske atmamak için dikkat etmeniz gereken 6 kuralı anlattı; önemli öneriler ve uyarılarda bulundu!


Madde kullanımı beynin birçok bölgesine zarar veriyor

İnönü Üniversitesi Kampüs FM Eğitim Söyleşileri programına konuk olan Psikolog İsmail Reyhani, dinleyicilere madde bağımlılığının zararlarını ve bağımlılıktan kurtulma yollarını anlattı.


Çikolatada ikinci salmonella vakası

Çikolatada ikinci salmonella vakası Barry Callebaut tarafından yapılan yazılı açıklamada, Wieze kentindeki fabrikada 27 Haziranda bakteri bulunduğu bildirildi. Bunun üzerine 25 Hazirandan bu yana üretilen çikolataların tümünün satışının durdurulduğu belirtildi. Açıklamada, bakterinin bulunma nedeninin araştırıldığı, aydınlığa kavuşturulduktan sonra...


Damarları temizleyen 9 besin

Tüm dünyada en çok görülen ve ölümle sonuçlanma riski yüksel olan hastalıkların başında kalp ve damar rahatsızlıkları yer alıyor. Çocuklukta edinilen beslenme ve spor alışkanlığı ise kalp ve damar rahatsızlıklarının önüne geçmekte oldukça etkili oluyor.


5 yıl boyunca yediği her şeyi kusan hasta, Türkiyede tedavi oldu

5 yıl boyunca yediği her şeyi kusan hasta, Türkiyede tedavi oldu Ankarada yaşayan emekli Mihriban Gençayın hayatı, 2017 yılında mide kanseri tanısı konulduktan sonra altüst oldu. Yapılan ameliyatla midesinin tamamı alınan Gençay, hastalıktan kurtulduğunu düşünürken bu kez yediği her şeyi çıkarmaya başladı. Sürekli kusan Gençay, su bile içememeye ba...


Hızla yayılıyor! ABDden aşı çağrısı

Hızla yayılıyor! ABDden aşı çağrısı Maymun çiçeği virüsüyle mücadeleyi de koordine eden Beyaz Saray Covid-19 ile Mücadele Koordinatörü Dr. Ashish Jha, yaptığı açıklamada, "sert önlemler" alacaklarını duyurdu. Yetkililer, test çalışmalarının artırılmasının yanı sıra daha çok kişinin virüse karşı aşılanmasını istedi. Bu kapsamda bulaşın yüksek olduğu...


BioNTech/Pfizer aşısının fiyatına zam geldi: ABD'den yeni sipariş

ABD hükümeti BioNTech/Pfizer'dan 105 milyon doz Covid-19 aşısı sipariş etti. Aşılar için şirkete 3.2 milyar dolar ödenecek. Bu da bir doz aşının fiyatının 30 doların üzerinde olduğu anlamına geliyor. Aşı ilk bulunduğunda sözleşme fiyatı 20 doların altındaydı.


Stresliyken vücutta neler oluyor? 4 adımda stresi azaltın! Dilara Koçak yazdı...

Pek çok sağlık sorununda karşımıza çıkan stres, bağışıklığı destekleyen hücrelerin azalmasına etki ediyor. Yaşlılıkta ortaya çıkacak durum öne çekiliyor; yani bağışıklık sistemimiz, bizden erken yaşlanıyor.


Kadınlarda en sık görülen kısırlık nedenlerine dikkat

Üreme çağındaki kadınlarda %5-10 oranında görülme sıklığına sahip olan polikistik over sendromu (PKOS veya PKO) kadınlarda en sık görülen infertilite (kısırlık) nedeni olarak kabul ediliyor. Ancak doğru bir tedavi süreciyle polikistik over sendromunun doğurganlığa olan olumsuz etkisi ortadan kaldırılabiliyor. Doç. Dr. Arzu Yurci, polikistik over sendromu ve hakkında bilgi verdi.


Her yıl 40 bin kişiyi öldüren virüsle ilgili yeni keşif: Yayılmak için insanların kokusunu değiştiriyor

Çin'de yapılan yeni bir araştırmaya göre, Zika ve dang humması virüsleri, enfekte ettikleri insan ve hayvanların kokusunu değiştiriyor. Bilim insanlarına göre bu durum onları sivrisinekler için daha çekici hale getiriyor. Ardından, virüslerin bir sonraki kurbana taşınması kolaylaşıyor. Bununla birlikte her yıl, yaklaşık 40 bin kişi şiddetli dang humması nedeniyle hayatını kaybediyor.


Türkiyede ilk maymun çiçeği vakası

Türkiyede ilk maymun çiçeği vakası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Bir hastamızda maymun çiçeği hastalığı tespit edildi. Hasta 37 yaşında, bağışıklık sistemi yetersizliği var. Kendisi tecrit edilmiş durumda. Temaslı takibi yapıldı, başka bir vakaya rastlanmadı. Bilindiği gibi, bu hastalık solunum yoluyla değil, yakın fiziksel temasla bulaşıyor" açık...


Sıcak havalarda kalbe dikkat!

Ölüme sebebiyet veren hastalıkların başında kalp damar hastalıklarının geldiğini belirten Kardiyoloji Uzmanı Dr. Özgür Mete, yaz aylarındaysa daha dikkatli olunması gerektiğini söyledi.


Sigara içenlerde kolorektal kanser riski daha yüksek

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Serdar Yol, sigara içenlerde kolorektal kanser riskinin daha yüksek olduğunu söyledi.


15 dakikada bulaşıyor! Pandemide görülme sıklığı arttı! Bu hastalığa dikkat

Pandemide kapalı yerlerde geçirilen zamanın artmasıyla uyuz hastalığına yakalanan hasta oranı artış gösterdi. “Uyuz hastalığı insanlar arasında; yakın fiziksel temas aracılığıyla ya da eşyaların ortak kullanımı sebebiyle yayılım imkânı buluyor” diyen Çocuk Alerjisi ve İmmünoloji Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay, önemli açıklamalarda bulundu.


DSÖ: Avrupa'da son 2 haftada maymun çiçeği vakaları üçe katlandı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Avrupa'da maymun çiçeği vakalarının son 2 haftada yoğun bir şekilde artarak üçe katlandığını açıkladı.


A'dan Z'ye Maymun Çiçeği: Maymun Çiçeği virüsü nasıl bulaşıyor? Maymun Çiçeği virüsünde ilk belirtiler neler?

Doç. Dr. Nafiz Koçak, Maymun çiçeği virüsünün bulaşıcı bir hastalık olduğunu, solunum yolu ile değil yakın temas ile bulaştığının altını çizerek, “Maymun çiçeği virüsü genellikle hafif bir hastalık yapar ve çoğu hasta tedavi olmaksızın birkaç hafta içinde iyileşir. Virüsün Kongo türünün yüzde 10'a kadar ölüm riski bulunurken, Birleşik Krallık salgınında doğrulanan Batı Afrika türünün ölüm oranı yaklaşık yüzde 1'dir” dedi.


Sıvı ve lifli gıdaların az tüketimi kabızlığa neden oluyor

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hakan Çakır, çocuklarda sıkça görülen kabızlık sorunu hakkında bilgiler verdi. Sıvı ve lifli gıda tüketimine dikkat çeken Dr. Çakır, kabızlıktan korunma ve tedavi yöntemleri konusunda ailelere önemli uyarılarda bulundu.


Siirt’te boynunda tümör olan hasta, kentte ilk kez yapılan ameliyat ile sağlığına kavuştu

Siirt’te boyun ağrıları şikayetiyle özel bir hastaneye başvuran hastada tümör tespit edildi. Hasta Ali Öbüz, kentte ilk kez yapılan ameliyat ile sağlığına kavuştu.


DSÖden korkutan maymun çiçeği açıklaması

DSÖden korkutan maymun çiçeği açıklaması DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge, basın açıklamasında, örgütün Avrupa bölgesinde maymun çiçeği virüsünün yayılımına dair son gelişmeleri değerlendirdi. Avrupanın maymun çiçeği salgınının merkezi olmayı sürdürdüğünü belirten Kluge, "15 Haziran itibarıyla DSÖ Avrupa bölgesinde 4 bin 500ün üzerinde vak...


Nefroloji uzmanından böbrek sağlığı için dikkat edilmesi gereken 5 altın kural

İleride böbrek rahatsızlığı oluşmaması için sağlıklı beslenmenin önemini vurgulayan Nefroloji Uzmanı Dr. Mustafa Eren, böbrek yetmezliğinde dikkat edilmesi gereken 5 ana unsuru sıraladı.


Tiroit nodülü ve guatr tedavisinde ameliyatsız yöntem: Tiroit ablasyonu

Tiroit nodülü ve guatr tedavisinde iğne deliği kadar küçük bir yerden giriş yapılarak nodül yakılıyor. 'Tiroit ablasyonu' yönetimi bu hastalıkların tedavisinde ameliyatsız bir çözüm sunuyor.


Günde 10 saatten fazla uyuyorsanız dikkat!

Günde 10 saatten fazla uyuyorsanız dikkat! Kişileri psikolojik ve fizyolojik olarak etkileyen uyku, düzenli olmadığında iş hayatındaki başarıdan, sosyal ve özel hayata kadar kişilerin yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor. Dr. Mücahit Gür, bağışıklık sisteminin de temelini oluşturan düzenli uyku uyuyan kişilerin daha sağlıklı ve hastalıkları daha kola...


Bu hastalık kadınlarda daha sık görülüyor! Bilim insanları araştırdı: Yeni gen keşfedildi

Bilim insanları kadınlarda erkeklere nazaran daha sık görülen Alzheimer hastalığı için bir gen keşfettiler. Bu gen, Alzheimer hastalığının kadınlarda neden erkeklerden daha fazla görüldüğüne dair yeni bir ipucu sağladı.


Covid-19 salgını endişesi arttı

Covid-19 salgını endişesi arttı Ulusal Sağlık Komisyonundan yapılan açıklamaya göre, son 24 saatte 292 yerel vaka tespit edildi. Vakaların 61inin hastalık belirtisi gösterdiği, 231inin ise göstermediği bildirildi. Hastalık belirtisi gösteren vakalardan 60ına Sucou şehrine bağlı Sişian ilçesinde, 1 vakaya ise Lingbi ilçesinde rastlandı. Her iki ilçe...