Yaşam

Trending:


Geniş kapsamlı araştırma: Covid-19 pandemisi insanlarda kişilik değişimine neden oldu

ABD'de 7 bini aşkın kişinin incelendiği yeni bir çalışma Covid-19 pandemisinin özellikle gençlerde kişilik değişimine yol açtığını gösterdi. Uzmanlar, pandeminin neden olduğu endişe ve sosyal izalosyonunun gençlerin daha az kendine güvenmesine ve zayıf sosyal ilişkiler kurmasına neden olduğunu belirterek, bu durumun etkilerinin devam ettiğini vurguladı.


Ensede ağrı sinüzit belirtisi olabilir

Pek çok kişi için can sıkıcı bir sorun olan sinüzit, kendi çeşitli şekillerde belli ediyor. Yüz sinüsleri yüzeyindeki mukozanın iltihaplanması sonucu ortaya çıkan sinüzitin belirtilerinden biri de ensede ağrı olabilir.


20'lik diş ağrısına ne iyi gelir? Nasıl tedavi edilir?

Diş ağrısı, kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir durumdur. 20’lik dişlerin çıkış süreci, kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bu sebeple bazı kişilerde sorunsuz bir şekilde geçen diş çıkarma dönemi, kimi kişilerde yoğun ağrı ve sancılara sebep olabilir. 20'lik diş ağrısına ne iyi gelir? Nasıl tedavi edilir?


Eskişehir'de bulundu: 4 bin 500 yıllık ağrı kesici

Eskişehir'de, milattan önce 3 binli yıllara dayanan Anadolu'nun ilk şehir yapılanmasının gün yüzüne çıkarıldığı Küllüoba Höyüğü'ndeki kazılarda, 4 bin 500 yıl önceye ait içinde ağrı kesici ilaç saklandığı belirlenen kaplar bulundu. Uzmanlar, çeşitli ağrı kesicilerin yapılmasında ve içilmesinde kullanıldığını gösteren verilere ulaştıklarını söyledi.


Alerji mevsimi sonbahar! Korunmak için neler yapmalı?

Sonbaharın gelişi ile birlikte doğada yaşanan değişikliklerin bireylerin günlük yaşantısına da yansıdığını belirten Alerji ve İmmünoloji Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ferda Öner Erkekol, “Doğa içine kapanmaya başlarken, insanların dış ortamda geçirdiği süre azalıyor. Bu durum iç ortam alerjilerinin artmasına neden oluyor. Hapşırık, burun akıntısı, burun ve damak kaşıntısı başta olmak üzere saman nezlesi olarak bilinen ‘alerjik rinit’ şikayetleri de çoğalıyor” dedi.


Etlik Şehir Hastanesi açıldı

Türkiye'nin en büyük şehir hastaneleri arasında yer alan Etlik Şehir Hastanesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katıldığı törenle açıldı. Törende konuşan Erdoğan'ın "Adeta bir sağlık şehri" diye nitelendirdiği hastanede Türkiye'nin en büyük kronik yara bakım merkezi ve tek hibrit ameliyathanesi bulunuyor.


"Tip 1 diyabet hastalarında daha etkili"

"Tip 1 diyabet hastalarında daha etkili" Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesinden bir ekip yürüttükleri çalışma ile diyabet hastalarının tedavisinde kullanılan yeni nesil cihazın etkisini ortaya koydu. Araştırmaya göre, İLet adı verilen ve "biyonik pankreas" olarak bilinen cihaz, diyabet hastalığının tedavisinde bugüne kadar yaygın olarak kullanılan ...


Uzmanı uyardı: Bu kış bol virüslü geçecek

Son iki yıl maske takarak geçirdik. Önlemler sadece corona virüsten değil, başka enfeksiyon hastalıklarından da uzak tutmaya yaradı. Ancak artık önlemler kaldırıldı. İşte bu nedenle grip, nezle gibi son 2 yılda daha az rastlanan hastalıklarda bu kış artış bekleniyor. Uzmanlar aşı tavsiyesinde bulunuyor.


Tatil dönüşü saç dökülmesi ve cilt lekelerine dikkat! Uzman isim evde dikkat etmeniz gerekenleri anlattı

Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Dr. Hamza Aktaş, yazın ciltlerinde meydana gelen lekeler ve saç dökülmeleri nedeniyle işlem yaptırmak isteyenlere merdiven altı işlem yapılan yerlerden uzak durmaları ve önce bir hekime danışmaları tavsiyesinde bulundu.


Bakan Koca'dan Covid uyarısı: Vaka sayıları artabilir

Kabine toplantısı sonrası açıklama yapan Sağlık Bakanı Koca, Avrupa'da olduğu gibi Türkiye'de de Covid-19 vaka sayılarının artabileceğini söyledi. Hatırlatma dozlarının önemine vurgu yapan Koca, salgının etkisini yitirdiğini belirtti. Grip aşılarının ülkeye ulaştığını ve dağıtımına başlandığını belirten Bakan Koca, "Yeterli miktarda grip aşımız mevcut" dedi.


Prof. Dr. Yiğit: Keşke her gün nakil yapsak ama donör yok

Prof. Dr. Yiğit: Keşke her gün nakil yapsak ama donör yok Türkiyenin en köklü kamu hastanelerinden Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ocak ayında Seyrantepedeki yeni yerleşkesine taşındı ve Organ Nakli Merkezi ruhsatı da yenilendi. Hasta servisleri 5 yıldızlı otel konforunda olan merkezde, yeterli sayıda kadavradan bağış olmadığı iç...


Hem bağışıklığa hem beyne iyi geliyor! Kanser riskini de düşürüyor... Üzümün bilinmeyen faydaları

Meyve ve sebzeler hem vücudu hastalıklardan koruyor hem de bağışıklık sistemini güçlendiriyor. En eski meyve türlerinden olan üzümün güçlü bir antioksidan kaynağı olduğunu söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, “Üzümün vitamin ve potasyum zenginliğinn yanı sıra stres üzerinde de oldukça olumlu bir etkisi bulunuyor. Bununla birlikte beyin sağlığı üzerinde yapılan araştırmalara göre de Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıkların ortaya çıkma riskini azaltıyor. Üzümü mevsiminde sık tüketmek sağlam bağışıklık ve daha dinç bir zihin için önemli” açıklamasında bulundu.


Kalp krizi geçirdiği sanıldı 'Kırık kalp sendromu' yaşadığı ortaya çıktı

İstanbul'da yaşayan 52 yaşındaki Fatma Kırçe'ye dayanılmaz göğüs ağrısı, sol kol uyuşmasıyla gittiği acilde kalp krizi geçirdiği sanılarak anjiyo yapıldı. Ancak Kırçe'nin anjiyosunda tüm kalp damarları normal çıktı. Birkaç ay öncesinde annesini yitiren ve ailevi sorunlar yaşayan Kırçe'nin 'kırık kalp sendromu'na yakalandığı ortaya çıktı. Prof. Dr. Ramazan Özdemir, halk arasında kırık kalp sendromu olarak bilinen 'Takotsubo' sendromunun geçici...


Göbekteki şişlik fıtık habercisi olabilir

Göbek bölgesinde gözle görünür bir şişlik ve ağrıyla kendini belli eden göbek fıtığının tedavi edilebilmesi için erken teşhis şart. Genel Cerrahi ve Organ Nakli Bölümü uzmanları, “Göbek fıtığı ve tedavi yöntemleri” hakkında bilgi verdi.


Göz sorunları çocukta isteksizlik yapıyor

Göz sorunları çocukta isteksizlik yapıyor Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Sevil Karaman, öğrenme kapasitesinin yüzde 80inin görme yetisi ile sağlandığını, göz sağlığı sorunları yaşayan çocukların okuma, yazma, çizim ve ödev yapma gibi akademik aktivitelerde göz sorunu olmayan çocuklara göre daha çok zorlandığını kaydetti. "AKADEMİK OLARAK YAŞITLAR...


Kronik yorgunluk sendromunu hafife almayın

Her yaş grubunda görülen kronik yorgunluk sendromu hakkında uyarılarda bulunan Prof. Dr. Cebrail Kısa, “Sürekli yorgun hissetme, uyku hali, ilişkilerden kaçınma ve içe kapanma gibi belirtileri vardır. Bu bir hastalıktır ve psikiyatristler tarafından değerlendirilmelidir. Klinik belirtilerin uzun süre devam etmesi kişiyi intihara kadar götürebilir” dedi.


Sağlık Bakanlığı personel alımı başvuruları ne zaman? 85 bin personel alınacak

Sağlık Bakanlığı tarafından 85 bin personel alımı yapılacağının ilan edilmesiyle birlikte, binlerce kişi personel alımına ilişkin başvuru kılavuzunun yayınlanıp yayınlanmadığını merak etmeye başladı. Bakan Koca tarafından verilen müjdeli haber sonrasında, Sağlık Bakanlığı personel alımı başvuru tarihleri bekleniyor. Peki, Sağlık Bakanlığı personel alımı başvuruları ne zaman?


Normalden fazla çay tüketimi o hastalığa sebep olabiliyor

Ülkemizde sudan sonra en çok tüketilen içecek olarak bilinen çay, kültürümüzde büyük bir öneme sahip. Günün hemen her saati içilebilen çay, yararları ile de pek çok uzman tarafından tavsiye ediliyor. Ancak her içecek gibi çayın da fazlası vücut için birçok zarar içeriyor. Özellikle 4-5 bardaktan fazla içilen çay, bakın vücutta neye sebep oluyor...


Organ nakil hakkını genç hastaya devretti

Trabzon'da beyin kanaması sonucu ölen 52 yaşındaki kadının organları 5 hastaya hayat verdi. Kadının böbrek nakli bekleyen diyaliz hastası kardeşi ise öncelik hakkını 16 yaşındaki bir hastaye devretti.


65 yaş üstü ve kronik hastalar için grip aşısı açıldı

SON DAKİKA HABERİ: Sağlık Bakanlığı'nca 65 yaş üstü ve kronik hastalar için grip aşıları bugünden itibaren sisteme tanımlandı.


Yemeği sakın böyle yemeyin! Kanser riski katına çıkıyor

Zararlı alışkanlıklar ve kötü beslenme hastalıklara yakalanma riskini artırıyor. Ancak sadece yediklerimiz değil, bu yemekleri ne zaman yediğimiz de sağlığımızı etkiliyor. Sağlıklı ve dengeli bir diyetin kanser riskinizi azaltabileceğini bulunmuştu. Son yapılan araştırmada ise besinleri tükettiğiniz zamanın da sağlığınızı etkileyebileceği ortaya kondu.


Sağlık Bakanlığı atama başvuruları için süreyi 3 Ekime uzattı

Sağlık Bakanlığı atama başvuruları için süreyi 3 Ekime uzattı Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşları ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaçları için tıpta uzmanlık mevzuatına göre uzman olanlar ile uzman tabip, tabip, uzman diş tabibi, diş tabibi ve eczacı kadrolarına ilk defa veya yeniden yapılacak atama başvuruları için süre 3 Ekime kadar ...


Sağlık Bakanlığı 85 bin personel alımı yapacak! (Sağlık Bakanlığı personel alımı başvuruları ne zaman?)

Sağlık Bakanlığı, 85 bin personel alımı yapacağını duyurmasının ardından birçok kişi personel alımına ilişkin detayları sorgulamaya başladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla birlikte, Sağlık Bakanlığı'nın 85 bin personel alacağını duyurmuştu. Peki, Sağlık Bakanlığı personel alımı başvuru tarihleri belli oldu mu?


Sağlık Bakanlığı'ndan atama duyurusu

Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşları ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaçları için tıpta uzmanlık mevzuatına göre uzman olanlar ile uzman tabip, tabip, uzman diş tabibi, diş tabibi ve eczacı kadrolarına ilk defa veya yeniden yapılacak atama başvuruları 23-29 Eylül'de yapılacak.


Soğuk havalarda bağışıklığı güçlendiren besinler!

Sonbaharın gelişiyle soğuyan havalar grip sezonunun da açılışı olmuş oldu. Peki, grip sezonunda kendimizi nasıl koruyabiliriz, bağışıklık sistemimizi nasıl güçlendirebiliriz? Vücudu hastalıklara karşı koruyan işleyişe bağışıklık sistemi adı verilmektedir. Hastalıklara karşı direnç sağlayabilmek adına bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi büyük önem arz etmektedir. Özellikle salgın hastalıkların artış gösterdiği günümüzde bağışıklık sistemini desteklemenin önemi artmaktadır. Peki bağışıklık sistemimizi nasıl güçlendirebiliriz neleri tüketmeliyiz? Diyetisyen Gözde Karaca konu hakkında bilgiler verdi.


Maskeler kalktı, uzman isim uyardı: Bu kış bol virüslü geçecek

TÜRK Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, "Bu yıl ilk defa maske dahil tüm önlemler kalkmış bir şekilde kışa giriyoruz. Önlemler sayesinde korunduğumuz pek çok virüs aktif olacak" dedi. Uyarılarda bulunan Yavuz, "Acilen bu sıkı takibe geri dönmemiz gerekiyor. 1 ay içinde dünyada yeni bir Kovid dalgası da bekleniyor. Dolayısıyla toplu alanlarda maske ve el hijyenine bu yıl çok daha fazla dikkat etmemiz gerekiyor. 65 yaş üstü risk grubunun mutlaka grip aşısını yaptırması, son Kovid aşısının üzerinden 6 aydan fazla geçtiyse hatırlatma dozunu da olması gerekiyor" diye konuştu.


Kornea sivrileşmesi için deneysel tedavi: Tüm hastalar görmeye başladı

İsveçli bilim insanları görme kaybına neden olan "kornea sivrileşmesi" rahatsızlığına alternatif bir tedavi bulduklarını açıkladı. Normalde kornea implantı ile çare aranan hastalık, hayvanlardan elde edilen bir protein sayesinde tedavi edilebilecek.


Grip aşıları e-Nabızda tanımlandı

Grip aşıları e-Nabızda tanımlandı Bakanlıkça belirlenen riskli gruplara ücretsiz uygulanan grip aşıları, e-Nabız sistemi üzerinden uygulamaya açıldı. Kişiler, e-Nabız üzerinden öncelikli risk durumlarını kontrol edebilecek. Bu kapsamda, sistemde aşı tanımlanan 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olan kişiler, hekimlerine reçetelerini yazdırıp, bu reçet...


13 aylık bebeğin böbreğinden 5 santimetrelik taş çıktı

Elazığ'da 13 aylık bebeğin böbreğindeki 5 santimetrelik taş, kapalı ameliyatla çıkarıldı.


Gece geç saatlere kadar oturanlar dikkat! Ciddi hastalıklara sebebiyet verebiliyor

Uyku düzeni, beden sağlığı açısından oldukça önemli. Gece geç saatlere kadar oturan ve gece uykusu almayan insanların sağlığı ciddi tehlike altına giriyor. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda, uyku düzeni kötü olan kişilerin ciddi hastalıklarla yakalanma riski artıyor.


Psikolojik hastalıklar yılda 12 milyar iş gününü ziyan ediyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), depresyon ve anksiyete gibi psikolojik hastalıklar nedeniyle her yıl dünya genelinde 12 milyara yakın iş gününün ziyan olduğunu açıkladı.


19 yıldır hastalığı teşhis edilemiyordu! Tanı Türk bilim insanlarından geldi

İzmir'de 5 yaşından bu yana çeşitli sağlık sorunları yaşayan genç kızın hastalığı bir türlü tespit edilemiyordu. Türk bilim insanları, 19 yılın sonunda teşhis koydu. Genç kızda şimdiye kadar tanımlanmayan yeni bir genetik hastalık olduğu belirlendi. Almanya ve İngiltere'den de 4 benzer hasta tespit edildi.


Boynunuzdaki ağrının nedeni fıtık olmayabilir

Boyun ağrısı özellikle pandemi döneminde en sık yaşanan ağrıların başında geliyor. Boyun ağrılarında akla ilk olarak fıtık gelse de, özellikle akıllı telefonların günlük hayatın vazgeçilmezleri arasına girmesi farklı nedenleri de tetikleyebiliyor. Kafatasının arka kısmında bulunan oksipital sinirlerin, boynu sürekli öne eğmek gibi küçük travmalarla gerilmesi gün içinde şiddetli ağrıları yol açabiliyor. Op. Dr. Mustafa Önöz, oksipital sinirin neden olduğu boyun ağrısı ve tedavi yöntemleri hakkına bilgi verdi.


Aşırı terleme hastalık habercisi olabilir

Elleriniz sürekli terlediği için insanlarla tokalaşmaktan çekiniyorsanız. Koltuk altlarınız terlediğinde ter ya da koku önleyici ne kullansanız fayda etmiyorsa ve yalnız sıcak ortamlarda değil; gün içinde de devamlı olarak terlediğinizi düşünüyorsanız, bu durum aşırı terleme sorununuz olduğu anlamına gelir ve mutlaka bir uzman yardımı almanız gerekir. Dahiliye Bölümü Uzmanları, “Aşırı terlemenin hastalıklarla ilişkisi” hakkında bilgi verdi.


Feminen yüz hatlarına sahip olmak için neler yapılabilir?

Her kadın daha feminen ve çekici görünümlü yüze sahip olmak ister. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Askeroğlu, feminen yüz hatları için tercih edilebilecek yöntemleri tüm merak edilenleri ile sizler için anlattı.


15 yıllık ilaç raporları incelendi: Satış hacmi yüzde 80 arttı

15 yıllık ilaç raporları incelendi: Satış hacmi yüzde 80 arttı Araştırma raporu hakkında açıklamada bulunan ECONiX Araştırma Yönetim Ekibi Üyesi Dr. Güvenç Koçkaya, "İlaç, tıbbi cihaz, geleneksel bitkisel, destek ve ileri tedavi tıbbi ürünleri ile kozmetik ürünler için düzenleyici, denetleyici, yönlendirici bir kurum olan TİTCK tarafından yayımlana...


Spor yaparken sakatlanmayı önleyen 5 önemli kural

Sabah erken saatlerde masa başına geçip akşam mesai bitimine kadar saatlerce oturarak çalışmak… Masa başında çalışanların en büyük sorunu uzun süre aynı pozisyonda hareketsiz kalmak oluyor. Hareketsizlik ise zor bir durum, zira aynı pozisyonu sürdürebilmek için kaslarımızı devamlı kasmamız gerekiyor. Bu durum da özellikle omuz, kol ve el bölgesinde çokça ağrılara neden oluyor. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Arel Gereli, 26 Eylül - 2 Ekim Ofiste Sağlık ve Farkındalık Haftası kapsamında, masa başında çalışanların spor yaparken sakatlanmamaları için önemli öneriler ve uyarılarda bulundu.


Spor yaparken nasıl beslenmek gerekiyor? Sağlıklı yaşam koçundan önemli tüyolar

Sağlıklı yaşamak ve kilo vermek için herkesin hayatına sporu eklemesi gerekiyor. Bununla birlikte akıllara spor yaparken nasıl beslenmek gerektiği sorusu da geliyor. Sporcularda beslenme ile ilgili dikkat edilmesi gerekenleri Sabah'a anlatan sağlıklı yaşam koçu Jale Mahmudova, "Potein ne kadar önemliyse sağlıklı yağlar ve saf karbonhidratın vücuda sokulması bir o kadar önemlidir. Ayrıca bu oranlar cinsiyet fark etmeksizin aynıdır" dedi.


Miyop nedir? Belirtileri ve tedavileri nelerdir?

En yaygın göz bozukluklarından biri olan miyopi uzağı net görememe sorunu olarak tanımlanır. Miyop olan insanlar, uzaktaki nesneleri bulanık şekilde görürler. Bu duruma neden olan başlıca faktör görüntünün retina üzerine tam odaklanamamasıdır. Peki miyop olduğunuzu nasıl anlarsınız? Detaylar haberimizde...


Ödem ve toksin atan 5 süper besin!

Yanlış beslenme ya da yetersiz su içmekten kaynaklı olarak vücutta biriken toksin maddeler, vücutta şişkinlik yaratır. Vücutta biriken ödem ve toksinler olduğunuzdan daha kilolu görünmenize sebep olabilir. Kilo vermek için vücudunuzda biriken toksinleri atmanız gerekir. Toksinleri atmak için bazı besinlerin gücünden yararlanabilirsiniz. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlayarak vücutta biriken ödem ve toksinleri atmaya yardımcı olan bu besinlerle sağlıklı bir şekilde kilo da verebilirsiniz.


Kansere karşı devrim niteliğinde virüs tedavisi: İnsan denemeleri olumlu sonuç verdi

İngiltere’de bilim insanları, kanderli hücreleri yok etmek için uçuğa yol açan "herpes simplex" virüsü kullanılarak geliştirilen yeni tedavi, ilk klinik deneylerde başarılı sonuçlar verdi. Bir hastanın kanseri yok olurken, diğer deneklerin tümörleri küçüldü.


Mevsimsel depresyondan kurtulmanın ipuçları

Mevsimsel duygudurum bozukluğunun genellikle kasım ayında güneş ışınlarındaki azalmayla başlayıp aralık-şubat ayları arasında şiddetlendiğini söyleyen Klinik Psikolog Nida Biçen, "Mevsimsel depresyonu diğer depresyon çeşitlerinden ayıran en temel belirti kişinin semptomları sadece mevsim geçişlerinde ve hep aynı mevsim döneminde yaşamasıdır" şeklinde konuştu.


Göz tansiyonu (Glokom) nedir? Belirtileri nelerdir? Kimlerde görülür?

Göz Tansiyonu veya halk arasında "Karasu Hastalığı" olarak adlandırılan glokom, göz içi basıncının yükselmesi sonucu oluşan göz siniri harabiyeti şeklinde tanımlanır. Sık gözlenen, erken tanınıp tedavi edilmediği durumda kalıcı görme kaybına yol açan göz tansiyonu nasıl tedavi edilir, belirtileri nelerdir?


İkiz kardeşler ölümcül hastalığı birlikte yendi!

İkiz kardeşler ölümcül hastalığı birlikte yendi! Adanada Tufanbeyliye bağlı Güzelim köyünde büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan ve çadırda yaşayan Zafer Karabulut ve Neslihan Karabulut çiftinin 4 çocuğundan ikiz olan Selver Ayşe ve Tenzileyi, 6 Temmuzda kene ısırdı. Elleriyle söküp attıkları kenelerin tehlikesini bilmedikleri için kimseye bilgi v...


Dikkat! Covidden sonra en az 49 hafta kalıyor

Dikkat! Covidden sonra en az 49 hafta kalıyor Yeni yapılan bir araştırma Covid tanısı aldıktan 49 hafta sonrasına kadar bazı problemler için riskin yüksek olduğunu buldu. Amerikan Kalp Derneği dergisi Circulationda yayınlanan araştırmaya göre, bu noktada büyük damarlarda oluşan pıhtı riski, COVID-19 olan kişilerde olmayanlara kıyasla neredeyse iki ...


Ağızdan alınan doku şifa oldu

Ağızdan alınan doku şifa oldu 71 yaşındaki hastanın daha önce geçirdiği kapalı prostat ameliyatı sonrası oluşan idrar kanalı darlığına yönelik defalarca kanal açılması işlemine rağmen darlıkları sürekli tekrarlayınca alternatif çözüm arandı. Bandırma Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Üroloji Polikliniğine idrar yapma zorluğu ile başvurusu neticesinde Ö...


Hipermetrop nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Hipermetrop, göze gelen ışınların retinanın arkasında odaklanması sonucu meydana gelen bir göz kusurudur. Hipermetroplar uzağı görebilirken, yakındaki nesneleri net göremezler. Hipermetropi bir hastalık değil, göze gelen ışığı kırma kusurudur. Hipermetropun belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?


İngiltere'de süper grip uyarısı: 20 bin kişi ölebilir

İngiltere'de sağlık uzmanları güçlü bir grip salgınının kapıda olduğunu söyledi. 20 bin kişinin ölebileceği belirtilirken sağlık sistemi çökebilir uyarısı yapıldı.


Korkulu rüyamız Alzheimer! İlk belirti...

Dünyada 45 milyon demans hastası var. 2050’de bu rakamın 135.5 milyon olması bekleniyor. Yani her 3 saniyede 1 kişi demans hastası oluyor. Ülkemizde 1 milyon aile bu hastalıkla mücadele ediyor. Uzmanlar erken teşhis konusunda önemli uyarılarda bulunuyor. Peki Alzheimer belirtileri ve tedavi yöntemleri neler? (Serdar Dağ/ Sabah)


Önümüzdeki yüzyıl içerisinde kalp yetmezliği pandemisi bekleniyor

Önümüzdeki yüzyıl içerisinde kalp yetmezliği pandemisi bekleniyor Son zamanlarda teknolojinin gelişmesi devam ederken birçok hastalıklıların tedavileri yaşam sürecini geçmişe göre uzattı. Bununla birlikte ileri yaş hastalığı olarak bilinen kalp yetmezliği ve damar tıkanıklığının önümüzdeki yüzyılda pandemi haline gelebileceğini, bu nedenle yaşam şe...