Seyahat

Trending:


İsviçre buzulları eriyor… İki yılda yüzde 10’unu kaybetti

Son iki yılda İsviçre'de buzul hacmi yüzde 10 azaldı. Karlar normalden 2-4 hafta önce eridi. Uzmanlar, tehlikenin boyutuna dikkat çekti.


Çorba Çeşitleri Nelerdir? En Çok Bilinen Çorba Çeşitleri...

Çorbanın anlamı ''iyi beslenmek'' demektir. Çorba bazı kültürlerde bir öğün iken, bazı bölgelerde başlangıç olarak kabul edilmektedir. Çorbalar içerisine konulan malzemelerden dolayı farklı lezzetler ortaya koymaktadır. Kıvamlı veya sulu çorba seçenekleri var. Çorbalar aynı zamanda şifa deposu da olmaktadır. Bin bir çeşit çorba seçeneği bizim kültürümüzde de bulunmaktadır.


Mevsim geçişlerinde çocuklarda alerjik astıma dikkat

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. M. Erkan Altuncu, Çocuklarda, Alerjik astımı tetikleyen belli başlı yaygın bulunan alerjenler bulunduğuna dikkat çekerek bu alerjenler hakkında bilgi verdi. Dr. Altuncu, .ocuklarda, Alerjik astımı tetikleyen belli başlı yaygın bulunan alerjenler bulunduğuna dikkat çekti.


Yoğurtla tükettiğinizde faydasını 10'a katlıyor! Girdiği evde kalp krizi olmuyor

Günlük hayatta tüketilen pek çok besinin ve doğal baharatın insan vücudu açısından saymakla bitmeyen faydaları bulunuyor. Bu yararlı ürünlerin arasında yer alan sumak, öyle bir tüketim şekline sahip ki başta kalp-damar olmak üzere insan sağlığı açısından saymakla bitmeyecek faydaları barındırıyor.


Yalova GETAT Kliniği'nde 9 ayda 5 bin kişi tedavi gördü

Yalova Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde açılan Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kliniği, 9 ayda 5 bin kişi tarafından tercih edildi. Klinikte sunulan çeşitli tedavi yöntemleriyle hastalar şifa buluyor.


Gençlik ışıltısını geri kazanın: Beyaz saçları doğal yollarla azaltmanın sırları

Beyaz saç, modern yaşamın en kafa karıştırıcı yan etkilerinden biridir ve hiçbir şey, ilk beyaz saç teliniz ortaya çıktığında hissettiğiniz dehşetle karşılaştırılamaz. Daha fazlasının olacağını biliyorsunuz, bu yüzden bariz olandan kaçınmanıza yardımcı olacak tedaviler ve terapiler arıyorsunuz. O halde beyaz saçlardan nasıl kurtulabileceğinizi burada öğrenin.


Ocakta unutulan yağ mutfağı yaktı

Isparta’da ocakta unutulan yağ yangına sebep oldu. Yangında evin mutfak kısmında hasar oluştu.


Hasta çocuğu okula göndermeyin

Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Ayşin Kılınç Toker, kış aylarının yaklaşmasıyla beraber üst solunum yolu enfeksiyonlarının arttığını söyleyerek, "Özellikle hasta olan çocuklarımızın okula gönderilmemesi konusunda özel bir çaba harcamamız gerekiyor" dedi.


Eriğin bu faydasını daha önce kimse duymadı

Yeşil erik hem tadıyla hem de sağladığı faydalarla sık sık tüketiliyor. Tam bir C vitamini deposu olarak bilinen yeşil erik, kalsiyum açısından da zengindir. Bu nedenle pek çok hastalığa da iyi geliyor. İşte detaylar…


Her sabah yiyoruz ama sanıldığı kadar sağlıklı olmayabilir

Düşük kalorili olması ve çeşitli sağlık sorunlarını önlemesiyle bilinen yulaf, özellikle kahvaltı öğünlerinin vazgeçilmez besinlerinden biri haline geldi. Ancak ABD'li kardiyolog Jack Wolfson'un ''Yulaf, sanıldığı kadar sağlıklı değil, tüketilmesini asla tavsiye etmiyorum'' çıkışı, kafalarda soru işaretleri yarattı. İç Hastalıkları Uzmanı Canan Karatay da daha önce yaptığı bir açıklamada; yulafın tiroidi bozduğunu, metabolizmaya zarar verdiğini...


“Miyopinin ilerleme hızı azaltılabilir”

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Umut Can Kurtuluş, çağın sorunu miyopinin gün geçtikçe arttığını vurgulayarak, “Göz sağlığını destekleyecek yiyeceklerle beslenmek, aydınlık ortamlarda vakit geçirmek, gözleri kaşımamak, cisim ya da kitaplara çok yakından bakmamak, cep telefonu ve tablet gibi cihazlarla geçirilen vakti azaltmak miyopinin ilerlemesini engelleyebilir ya da ilerleme hızını azaltabilir” dedi.


Burun üzerindeki siyah noktalara hücum ediyorlar! Doğal peeling etkisi 10 dakikada sonuç veriyor

Siyah nokta bir cilt problemidir. Düzenli peeling yaptırmak ve tonik kullanmak en iyi cilt bakım rutinidir. Peki siyah noktalara iyi gelen doğal maskeler neler?


ABD'li Dermatolog açıkladı: Şampuanın içine 1 kaşık şeker eklerseniz bakın ne oluyor!

Çoğumuz, saç dökülmesini önlemek, saçın rengini açmak ve çabuk uzamasını sağlamak gibi pek çok farklı saç bakımı yöntemlerini deneriz. Sağlığımız için sürekli şekerden uzak durmamız gerektiği hakkında bahsedilirken, bu kez şekeri güzelleşmek ve daha bakımlı bir hale gelmek için kullanacağız. Şampuanınıza bir miktar şeker ekleyerek ortaya mükemmel bir saç bakım ürünü çıkarabilirsiniz.


Her gün ayıla bayıla yiyoruz ama damarları bitiriyor

Kahvaltılarda ve akşam yemeklerinde soframızdan eksik etmediğimiz patates, bilinçsiz şekilde tüketildiğinde insan sağlığı için oldukça olumsuz sonuçlar doğuruyor.


Bir bardağı nezle ve alerji bırakmıyor! Yüzyıllık şifa ambarı

Bilimsel olarak 'urtica dioica' olarak bilinen ısırgan otu, dünyanın birçok yerinde bulunan otsu bir bitkidir. Dokunduğunda ciltte tahrişe neden olabilen yaprak ve gövdelerindeki ince, tüy benzeri yapılar nedeniyle genellikle ısırgan otu olarak da adlandırılır.


Değeri yeterince bilinmiyor ama günde 5 tane yemek kemik erimesini önlüyor

Protein, lif, potasyum açısından zengin bir seçenek olan kuru erik, kalp sağlığından kabızlığa kadar pek çok konuda insan sağlığına sayısız fayda sağlıyor. Pensilvanya Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada, kuru eriğin kemik erimesini önlediği ortaya çıktı.


Dikkat: Covid- 19 vakalarında 'deride döküntü' tehlikesi

Covid-19 tanısı konulan kişilerde, halk arasında kurdeşen olarak bilinen "ürtiker" gelişme riskinin görülebildiği, deride kızarıklık, kabarıklık ve kaşıntı gibi şikayetlerin olması halinde hekime başvurulması gerektiği uyarısında bulunuldu. Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Alerji ve İmmünoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebru Damado...


Hem mikrop öldürücü hem bağışıklık dostu, ömre ömür katan meyve

Bağışıklığın güçlü olması için antibakteriyel özellikleri olan besinleri tüketmek oldukça önemlidir. Özellikle sarımsak ve yeşilçay, vücudu hastalıklara karşı koruduğu gibi kronik rahatsızlıklara yakalanma olasılığını da aza indirir.


Hangi yaşta hangi sağlık kontrollerini yaptırmalıyız?

Sadece çocukluk döneminde değil, erişkin yaşlarda da sağlığın takip edilmesi yaşam kalitesi, olası hastalıkların erken teşhisi ve kronik hastalıkların takibi anlamında büyük önem taşıdığını belirten Dr. Hizan Nur Bucak Batı, “Düzenli şekilde ve belli aralıklarla sağlık kontrolü ve Check-Up yaptırmak, bir takım sağlık sorunlarının henüz baş göstermeden önlenmesini sağlıyor. Bunun yanı sıra bazı hastalıklarda da erken tanı konulması, tedavi...


2006’da başlayan çalışmalar sonuç verdi: Kalp krizinde 'kolşisin' umudu... 'Son 25 yılın en önemli katkı sağlayan ilacı'

İnflamasyonun kalp krizi riskini artırabileceğine ilişkin araştırmalar gün geçtikçe daha net veriler ortaya koyuyor. İyi haber: Artık doktorların elinde bu riski ortadan kaldırabilen bir ilaç var! 2006 yılında başlayan ve günümüze dek uzanan araştırmalar olumlu sonuçlar verdi. 2.000 yılı aşkın bir süredir çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan kolşisinin kalp krizi başta olmak üzere kardiyovasküler hastalık riskini azalttığı ortaya çıktı....


Dünyanın en zengin magnezyum kaynağı oymuş! Fosfor, manganez, demir ne varsa onda

Eski zamanlarda hastalıkları tedavi etmek için kullanılan doğal ilaçlar, yerini kimyasal ilaçlara bıraktı. Ancak doğada, çoğu hastalığın bitkisel çözümünü bulmak hala mümkün. Süper gıda olarak bilinen bir tahıl ürünü ise her derde deva oluyor. İçerdiği fosfor, bakır, protein kaynağının yanında tam bir magnezyum deposu... Kan şekeri ve koleterolü düşürdüğü bilinen bu tahılın faydaları saymakla bitmiyor. Bu şifa kaynağı nedir? diyorsanız cevabı...


Yastığının altına bunu koyanın hafızası sabah kalktığında fişek gibi çalışıyor

Stres, yoğun iş temposu, teknolojik aletlerle uzun vakitler geçirmek ve yaş gibi pek çok etken zamanla hafızayı zayıflatabiliyor. Ancak dikkat dağınıklığına da yol açan bu faktörlerin etkisini en aza indirmek için yapacağınız şey çok kolay...


Yaşlılık döneminde bedensel ve zihinsel egzersizler yaşam kalitesini artırıyor

Erzincan İl Sağlık Müdürlüğü 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü dolayısıyla bilgilendirme metni yayımlanarak, "Yaşlılık döneminde uygun, düzenli ve sürekli olarak geçekleştirilecek bedensel ve zihinsel egzersizlerin, bu dönemdeki yaşam kalitesini artıracağı ve kendini iyi hissetme duygusunu olumlu yönde etkileyeceği de unutulmamalıdır” denildi.


Artık virüsü tanıyoruz

Koronavirüsün yeni varyantı Eris dünyada da yayılmaya devam ederken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hastalık endişesine karşı Twitter’dan “Covid salgını başladığında, virüsü, geçirdiği mutasyonlara göre Alfa, Beta, ondan sonra Omicron olarak isimlendirmiştik. Bugün dünya genelinde de vakalarda bir miktar artışa neden olan Eris varyantına geldik. Salgın başladığında vücudumuz virüsü tanımıyordu. Şu anda durum çok farklı. Mutasyonla virüsün hasta...


Araştırma: Bulutlarda bile mikroplastik olduğu ortaya çıktı

Japonya'da yapılan araştırma, bulutlarda insan sağlığına zararlı mikroplastiklerin bulunduğunu gösterdi.


Kemoterapi hastalarına kalıcı kaş desteği

Kanser hastalarının kemoterapi sonucu dökülen kaşlarına '3D Microblading'’ kalıcı makyaj uygulaması yapan güzellik uzmanı Rümeysa Irmak Taş, hastaların moral ve motivasyonlarını artırıyor.


Protein tozu sağlığı tehdit ediyor

Vücut geliştirme sporuyla uğraşanların sıkça kullandığı protein tozları aşırı kullanıldığında sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Peki zararları neler? CNN TÜRK Muhabiri Emel Telli, Prof. Dr. Muhammet Bora Demirçelik’e sordu.


Sevgi frekansı ile kalbinizi koruyun

Dünyada ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer alan kalp hastalıklarına karşı korunmak için modern tıbbın yanında enerji tıbbının da önemli olduğu belirten Kardiyolog ve Biyoenerji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Demir, “Kalp hastalıklarından korunmak için sevgi frekansı yükseltilmeli. Kişi yoga, meditasyon ve ibadet gibi faaliyetlerle spiritüel gelişimini sağlamalı” dedi.


Sivilcelerin çıktığı bölge hastalığınıza dair ipucu veriyor!

Sivilceler yüz bölgesinin farklı yerlerinde çıkabiliyor. Kendini tekrarlayarak çıkan sivilcelerin nedeni merak ediliyor? Peki alın bölgesinde çıkan sivilcelerin nedeni ne? İşte yanıtı...


Tam mevsimi! Bu balığı tüketen kolesterol nedir bilmiyor, demir, magnezyum ve D vitamini deposu

Sonbahar aylarına girince hastalıklar yayılmaya başlıyor. Sürekli yaşanan hava değişimleri hasta ederken kapalı alanların iyice havalandırılmaması hastalıkların bulaşmasına neden oluyor. Hasta olmamak için beslenmenize oldukça dikkat etmeniz gerekiyor. Bu sebeple kışın yenilen yiyecekler sağlık için daha büyük önem taşıyor. Palamut balığı birçok hastalık için mucizevi etkiler sağlıyor.


Dünya Kalp Günü’nde vatandaşlar bilgilendirildi

Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Dünya Kalp Günü çerçevesinde kardiyoloji polikliniklerinin olduğu alanda tansiyon ölçümü yapmak için stant kuruldu.


Pulmoner rehabilitasyon ile hayat kalitesi artıyor

Bursa Şehir Hastanesi Pulmoner Rehabilitasyon Merkezi’ne başvuran kronik solunum hastaları, uzman kadroların gözetiminde yapılan doğru egzersizlerle rahat nefes alıyor.


Prof. Dr. Arif Yüksel: İlerleyen yaşlarda uyku düzeni çok önemli

Medicana International İzmir Hastanesi İç Hastalıkları Yaşlı Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Arif Yüksel, Dünya Yaşlılar Günü'nde yaşlıların sağlıklı bir uyku düzeni ve beslenme alışkanlığına sahip olmalarının önemini vurguladı.


Besinlerinizin bozulmaması için buzdolabında böyle saklayın! Çok az kişi tarafından biliniyor

Yiyeceklerinizi doğru şekilde evinizde saklamadığınızda daha hızlı bozulmalarına sebep olabilirsiniz. İnsanla genellikle buzdolabına ürünleri saklamanın yeterli olduğunu düşünseler de maalesef bu doğru değil. İşte evinizdeki besinlerin daha uzun süre taze kalması için yapmanız gerekenler...


Damarlarda biriken kolesterole yağ çözücü etkisi yaratıyor

Almanya bu tarifi yıllardır biliyor. Bu ürünü hazırlamak için karmaşık malzemelere ihtiyacımız yok, muhtemelen mutfağınızda her şeyi bulacaksınız. Bu doğal içecek, arterleri temizlemeye ve kireçlenmeyi önlemeye yardımcı oluyor. Tedavi ayrıca genel sağlığınızı iyileştiriyor.


700. Organ Naklini Gerçekleştiren Doktorlardan Bağış Vurgusu

Ondokuz Mayıs Üniversitesi TIP Fakültesi'nde görev yapan doktorlar 700. organ naklini yapmaya başardı. Doktorlar, bağışın önemine dikkat çekerek organ naklinin hayat kurtarıcı bir süreç olduğunu vurguladı.


Uzmanı uyardı: Bel ağrısını ciddiye alın

Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Abdurrahman Özdemir, toplumda oldukça yaygın görülen sağlık sorunları arasında yer alan bel fıtığına dikkat çekti.


Ev hanımlarının ağzını açık bırakan bilgi! Buzdolabı bu besinleri bayatlatıyor

Her sebze ve besini buzdolabında saklamak doğru değil. Birçok kişi özellikle meyvelerin hepsinin buzdolabında saklanması gerektiğini düşünür. Ama durum pek de öyle değil. İşte detaylar...


Çocuklarda uyku düzenine dikkat

Yaz tatilinin sona ermesi ve okulların açılmasıyla uyku düzensizliği yaşayan öğrenciler hakkında konuşan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Demet İlhan Algın, uyuma ve uyanma sürelerinin en az 15 dakika erkene alınmasını tavsiye etti.


Bebekler kahvaltıda ne tüketmelidir?

Anneler ek gıda sürecinde bebeklerine ne verecekleri konusunda kararsızlık yaşayabiliyor. 8 aydan sonra bebeklerin kahvaltı ihtiyacı daha artabiliyor. Peki bebek kahvaltısı nasıl olmalıdır?


Stres egzamaya zemin hazırlıyor

En büyük organ olan cilt, psikolojik sorunlar nedeniyle de olumsuz yönde etkilenebilmektedir. Uzman Klinik Psikolog Hatice Börek konu hakkında önemli bilgiler verdi.


Merdiven altı estetik uygulamaları nedeniyle hastaneye yatışlar olmaya başladı

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Arif Yılmaz, merdiven altı estetik uygulamalarına karşı uyarılarda bulundu. Yetkisiz kişilerce yapılan estetik uygulamaları nedeniyle hastaneye yatışların arttığını söyleyen Op. Dr. Yılmaz, “Dolgu ve botulinum toksin gibi ameliyat gerektirmeyen uygulamaların, güvenilir ortamlarda yapılması gerekiyor. Estetik cerrahi ile uzaktan yakından alakası olmayan kişilerin yaptığı işlemler, birçok...


Okul bahçelerindeki ağaçlar ilaçlanıyor

Körfez'de okul bahçelerinde bulunan ve tespiti yapılan hastalıklı ağaçlar ilaçlanarak daha sağlıklı hale getiriliyor.


En tazesi bu ay! Ekim ayı sebzeleri nelerdir? Ekim ayında hangi sebzeler yenir?

Ekim ayında tüketilmesi gereken sebzeler mevsiminde en taze sebzeyi tüketmek isteyen kişiler tarafından araştırılmaya başlandı. Peki, ekim ayında hangi sebzeler yenir? İşte mevsiminde tüketim yapmak isteyenler için ekim ayı sebzeleri…


Artık herkesin mutfağına giriyor! Yavaş yavaş böbrekleri bitirip, diyalize sürükliyor

Severek yenilen bazı yiyeceklerin sağlığı tehdit ettiği biliniyor. Ancak mutfakta yemeklerin içerisinde kullandığımız bazı gıdalar var ki bunların sağlıklı olduğu sanılıyor. Oysa ki vücudu baştan aşağı harap eden bu gıdaların evin içine bile sokulmaması gerekiyor. İşte dünyanın en zararlı yiyecekleri arasında bulunan o tehlike...


Tansiyonun ilacı sessizlik! Stres üzerinde sessizliğin 5 muazzam etkisi!

Sessiz kalmanın fiziksel ve psikolojik faydaları yadsınamaz. Sessizliğin yüksek tansiyonu düşürmedeki mahareti de ispatlandı. Peki sessizliğin 5 faydası ne? İşte yanıtı...


Diyetisyenine kızıp 60 kilo verdi! Bununla yetinmedi, bir de meslek değiştirdi

Fazla kiloları nedeniyle diyetisyene giden Dilara Karaca, diyetisyenin ilgisiz tavırlarına daha fazla katlanamayarak çareyi kendi yöntemleriyle zayıflamakta buldu. Gayretleri sonrası 130 kilodan 70 kiloya düşen Dilara Karaca, bununla yetinmeyip bir de diyetisyen oldu.


Pilatesle ilgili yanlış bilinenler

Bu yazımda bana en çok sorulan soruları ve pilatesle ilgili yanlış bilinenleri cevaplamak istiyorum soru cevap şeklinde olacak en çok sorulan sorulardan başlıyorum


Uşak'ta 65 öğrenci gıdadan zehirlendi

Uşak'ta okul kantininde satılan yiyecekler nedeniyle rahatsızlanan 65 ilkokul öğrencisi hastaneye başvurdu. Tedavisi tamamlanan 32 öğrenci taburcu edildi. Yaşar Akar İlkokulu'nun kantininde satılan tavuk döner ve pilavdan yiyen bazı öğrencilerde mide bulantısı, ishal ve halsizlik şikayetleri başladı. Rahatsızlanan 65 öğrenci, Uşak Eğitim ve Araştır...


Bolca tüketiyorduk ama hücreleri alt üst ediyor

Her açıdan sağlığa faydalı milyonlarca besin vardır. Ancak bu besinlerden bazıları kesinlikle aynı anda tüketilmemeli. Alternatif tıp uzmanlarının özellikle uyarıda bulunduğu bu besinler aynı anda tüketildiğinde ölüme bile neden olabilir.