Seyahat

Trending:


Meğer doğal ilaçmış! Kolesterolü düşürüyor, kan şekerini dengeliyor, kalbi koruyor! Böyle pişirirseniz lezzeti ikiye katlanıyor... Lezzetli aşurenin püf noktaları

Geleneksel lezzet aşurenin bu faydalarını biliyor musunuz? Aşure hem besleyici hem de sağlığa bir çok faydası var. Diyetisyen Gamze Çakaloğlu, "Kolesterol düşürücü etkisi vardır" dediği aşurenin bilinmeyen yararlarını da tek tek anlattı. Peki aşure nelere iyi geliyor. Aşure tüketirken ve pişirirken dikkat edilmesi gerekenler neler? İşte aşure ile ilgili tüm merak edilenler...


Bağırsak sağlığı için asla tüketilmemesi gereken 9 gıda

Araştırmalar bağırsak sağlığının kolesterol seviyelerinden ruh sağılığına kadar pek çok şeyle bağlantılı olabileceğini gösteriyor. Bazı besinler dikkatle tüketilmeli, bazılarından ise tamamen uzak durulmalıdır. İşte bağırsak sağlığı için en kötü 9 gıda...


Doğum sonrası vücutta görülen değişiklikler nelerdir?

Hamilelik heyecan dolu bir süreçtir. Sağlıkla bebeğine kavuşan anne bir süre sonra vücudunda bazı değişiklikler fark edebilir. Kadın Doğum ve Jinekoloji Uzmanı Op. Dr. İrem Yengel, hamilelik sonrası dönemde yapılabilecekleri anlattı.


İdrar yolu cayır cayır yananların tek dostu! Zerre bakteri bırakmıyor, kalbi de yeniliyor

Ekşi ve acımsı tadıyla bilinen ve genellikle meyve suyu olarak tüketilen kızılcık, kalp hastalığından idrar yolu enfeksiyonuna kadar birçok derde deva oluyor. İşte doğal antioksidan deposu olan kızılcığın saymakla bitmeyen faydaları.


Karpuzun faydaları saymakla bitmiyor

Memorial Kayseri Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Uzman Diyetisyen Betül Merd, karpuzun faydaları hakkında bilgi verdi.


Selma Blair de o hastalıkla mücadele ediyor! Bu belirtiler varsa dikkat! 'Kadınlarda erkeklere göre 2-3 kat daha sık görülüyor'

Bu Nasıl Sarışın'da Vivian Kensington karakterine hayat veren; 'Hellboy', 'Ateşli ve Tatlı' gibi pek çok yapımda rol alan 52 yaşındaki ABD'li oyuncu Selma Blair, MS hastalığıyla mücadele ediyor. Kendisine 6 yıl önce teşhis konan ünlü ismin tedavisi sürüyor. Öte yandan MS hastalığının kadınlarda erkeklere göre 2-3 kat daha sık görüldüğünü belirten uzmanlar, büyük oranda 20'li ve 30'lu yaşlarda ortaya çıktığını vurguluyor. İşte detaylar...


Burun spreyi, beyni Alzheimer hastalığı proteinlerinden temizleyebilir mi?

T24 Dış Haberler Alzheimer hastalığına neden olan proteinleri beyinden temizlemeye yardımcı olan bir burun spreyinin, bir gün bu hastalıktan muzdarip milyonlarca kişiye umut olabileceği açıklandı. Dünya nüfusu yaşlandıkça, Alzheimer hastalığına yakalanan kişi sayısı artmakta olup son 20 yılda neredeyse iki katına çıkmasının beklendiği belirtildi. H...


Hematüri ve mesane tümörlerine dikkat: Erken teşhis hayat kurtarır

Yaygın olarak görülen hematüri (idrarda kan) ve mesane tümörleri hakkında önemli bilgilendirmelerde bulunan Op. Dr. Buğra İçli, bu iki durumun, özellikle 45-50 yaş üstü kişilerde ciddi sağlık sorunlarına işaret edebileceğini belirterek erken teşhisin tedavide büyük önem taşıdığını söyledi.


Uzmanlar ayak sağlığına dikkat edilmesi konusunda uyarıyor

Tabanı düz ve topuklu ayakkabı kullanımının ayakları yorduğu gibi vücudun farklı bölgelerinde rahatsızlıklara neden olabileceğini belirten uzmanlar, ayakkabı tercihlerinin ortopedik olması gerektiğinin altını çiziyor.


Sağlıklı beslenmede yulaf önemli

Beslenme ve Diyet Uzmanı Çisem Gündüz, zengin içeriği ve faydaları sayesinde sağlıklı beslenme diyetlerinin önemli bir parçası olan yulafın diğer tahıllardan daha posalı olduğunu, uzun süre tokluk hissi verdiğini ve sindirim sistemine katkıda bulunduğunu söyledi.


Yaz aylarında kilo kaybını destekleyen 4 besin! Tokluk hissi sağlıyor, sindirimi hızlandırıyor

Yaz mevsiminde artan etkinlikler ve tatil planımız nedeniyle hemen hepimizi zayıflama telaşı sardı. Ancak fazla kilolardan kurtulmanın çözümünü düşük kalorili şok diyetleri uygulamakta arıyorsanız, bu hayalinizden bir an önce vazgeçmenizde yarar var. Beslenme ve Diyet Uzmanı Müzeyyen Çelik, yaz aylarında sağlıklı ve kalıcı kilo vermenin kurallarını anlattı; önemli öneriler ve uyarılarda bulundu!


Prof. Dr. Mertsoylu: “Kanserde başarı, kişiselleştirilmiş tedavi ile çok daha yüksek”

Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Hüseyin Mertsoylu, kanser alanında son yıllarda yaşanan en büyük gelişmelerden birinin kişileştirilmiş tedavi yaklaşımları olduğunu kaydetti.


Bastırılmış duygular birçok sorunun gizli tetikleyicisidir

Bastırılmış duygular, birçok sorunun gizli tetikleyicisidir ! Bastırılmış duygular, vücudumuzda bir stres tepkisi oluşturur. Bu stres tepkisi, bağışıklık sistemini zayıflatarak, birçok hastalığa zemin hazırlıyor. Uzman Klinik Psikolog Kaan Üçyıldız konu hakkında önemli bilgiler verdi.


Artan gıda zehirlenmelerinin nedeni ne? Bize zehir mi yediriyorlar?

İstanbul başta olmak üzere ülke genelinde artış gösteren gıda zehirlenmeleri endişe yaratıyor. Artan vakaların hijyen eksikliği ve gıdaların yanlış saklanmasından kaynaklandığına dikkat çekiliyor. Peki şefler bu duruma ne diyor? Yeme, içme mekanlarının denetimi artmalı mı? Detayları CNN TÜRK Muhabiri Serdar Er, konuğu Şef Ramazan Bingöl ile aktardı.


Annesiyle ABDye kaçmıştı! Akıl sağlığı riske atılmış!

Annesiyle ABDye kaçmıştı! Akıl sağlığı riske atılmış! İstanbulda, 1 Martta ehliyetsiz kullandığı araçla Oğuz Murat Acinin ölümüne neden olan 17 yaşındaki Timur Cihantimur, annesi Eylem Tok tarafından ABDye kaçırılmıştı. BAŞKA ISLAHEVİNE GÖNDERİLDİ Türkiyenin iade talebinde bulunduğu anne ve oğluyla ilgili bir gelişme yaşandı. Tahliye talebi reddedi...


A Different Man Fragman


Tükenmişliğe karşı bu önerilere kulak verin

Uzman Psikolog Mehmet Güney Ziyalan “Burn-out “olarak da bilinen tükenmişlik sendromunun, günümüz iş dünyasında giderek yaygınlaşan bir mental sağlık sorunu olduğunu söyledi. Tükenmişlik sendromunun hangi görev ve sorumluluk düzeyinde olursa olsun herkesi etkileyebildiğini belirten Ziyalan, “tükenmişlikle mücadele etmenin en iyi yolu onu önlemektir” dedi.


Bu yöntemi binlerce kişi denedi; Buzdolabındaki yeşillikleri haftalarda taze tutuyor

Meyve ve sebzeler buzdolabında ancak bir hafta taze durabilir. Ancak bu süreden sonra çürürler. Bu yüzden denenen ve sonuç alınan basit bir yöntemle yeşillikler buzdolabında haftalarda taze kalıyor.


Orkun Ün Çayda eriyen bisküviler

Gördünüz mü yeni moda terapiyi? Ben gördüm ve çok güldüm.


Atlarla hem çocuklara umut oluyor, hem de şehir stresini unutturuyor

Kastamonu’nun Daday ilçesinde Kaymakamlık tarafından hizmete açılan atlı terapi ve model binicilik merkezi, hipoterapi sayesinde de çocukların ve engelli bireylerin gelişimine büyük katkı sağlıyor.


Diş sıkmanın yol açtığı sorunlara dikkat!

Birçoğumuz stresli, gergin ve sinirli olduğumuzda dişlerimizi sıkarız. Bu şekilde kısa dönemli diş sıkma ve gıcırdatma durumları çoğu kişi için problem teşkil etmez. Ancak bu düzenli olarak tekrarlar veya uzun süreli hale gelirse o zaman problem olmaya başlar. Bu tür bir diş sıkma problemine “bruksizm” denir. Bu durum uzun süre devam ettiğinde dişlere, çene eklemine ve ağız sağlığına olumsuz etkileri olduğunu da biliyoruz.


Kalori değil, porsiyon hesabı yapın! ‘ Avuç içi kadar et, 5-6 kaşık karbonhidrat tüketin’

Yaz mevsiminde artan etkinlikler ve tatil planımız nedeniyle hemen hepimizi zayıflama telaşı sardı. Beslenme ve Diyet Uzmanı Müzeyyen Çelik, yaz aylarında sağlıklı ve kalıcı kilo vermenin kurallarını anlatarak, önemli uyarılarda bulundu.


Araştırma: Çocuklarda yaramazlığın sebebi beyinlerindeki farklılık!

“The Lancet Psychiatry” dergisinde yayımlanan araştırma, çocukların yaramazlığının beyinle ilgili olduğunu ortaya koydu.


Güncel Öztürk Yüzdeki dolgunluğu nasıl koruyabiliriz?

Yüzdeki dolgunluğun zamanla azalması, birçok kişi için estetik bir endişe kaynağı olabiliyor.


Dicle Üniversitesi Hastanesi’nde 55 kişi zehirlendi

Dicle Üniversitesi Hastanesi’nde dün öğlen yemeği menüsünde pilav üstü döner, çorba, aşure ve salata verildi. Yemeği tüketen hastane personeli ve bazı refakatçiler akşam saatlerinde ishal, kusma ve baş dönmesi şikayetiyle hastaneye başvurdu. 55 kişinin tedavisinin sürdüğü ve sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenilirken, görevli sendikalar ve Başhekim Prof. Dr. Mehmet Ata Akıl gelerek bilgi aldı. Yemeklerden numune alınarak olayla ilgili inceleme...


YILLARIN CİLTTEKİ İZLERİNİ NASIL SİLEBİLİRİZ?

Zamanın ciltte bıraktığı izler, birçok kişi için endişe kaynağı olabiliyor. Kırışıklıklar, sarkmalar ve elastikiyet kaybı, cildin genç ve sağlıklı görünümünü olumsuz etkileyen başlıca faktörler arasında yer alıyor. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Güncel Öztürk, bu problemler için neler yapılabilir ve nelere dikkat edilmelidir sizler için anlatıyor.


Oğlunun ölümünün ardından dedesinden kalma arıcılık mesleğiyle hayata tutundu

Antalya'nın oksijen deposunda başladığı arıcılık, hayata tutunma sebebi oldu -Cevdet Hacıibrahimoğlu: 'Eşim Parkinson hastası, bu iş olmazsa çökerim'


Sıcaktan bunalan kedinin serinlemek için kendine has yöntemi

Sıcaktan bunaldığı görülen kedinin serinlemek için bulduğu kendine has yöntemi görenleri güldürdü. Video sosyal medyada büyük ilgi gördü. https://haberglobal.com.tr/gundem/sicaktan-bunalan-kedinin-serinlemek-icin-kendine-has-yontemi-video-361624


Çocukluk döneminde güneş yanıklarına dikkat

Kontrolsüz ve sürekli yoğun güneş ışığına maruz kalmanın ciltteki olumsuz etkilerine dikkat çeken Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Nazan Yılmaz, çocuklukta geçirilen güneş yanıklarının deride kanser önleyici genlerde mutasyona yol açarak melanomu tetikleyebileceğini söyledi.


Sık görülen nörolojik hastalıklar neler?

İnme, Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı, migren, epilepsi ve Multipl Skleroz (MS) en sık görülen nörolojik hastalıklardandır.


Geleneksel lezzetimiz aşure hakkında uzmanından öneriler

Diyetisyen Gamze Çakaloğlu, Muharrem ayıyla birlikte sofralarımıza gelen aşurenin doğru tüketimi ve sağlık açısından etkilerini değerlendirdi. 1 porsiyon aşurenin 3 dilim ekmek, 1 köfte ve 1 meyvenin toplamına eşdeğer olduğunu ifade ederek doğru tüketiliğinde besleyici ve dengeli bir tatlı olduğunu söyledi.


SUBÜ’nün hibrit kanser tedavisi projesine TÜSEB desteği

SUBÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emre Güzel'in yürütücüsü olduğu ve kanserli dokunun hızlı şekilde yok edilmesi için ışığın ve ultrasesin etkisinden yararlanarak hibrit bir tedavi ortaya koymayı hedefleyen proje, TÜSEB tarafından desteklenmeye hak kazandı.


İlaç kullanımında karnemiz zayıf: Türkiye’de “bilirkişi” eş-dost!

İlaç kullanımında karnemiz zayıf: Türkiye’de “bilirkişi” eş-dost!


Her yemekten sonra 15 dakika bunu yapın! Etkisi inanılmaz... Meğer o sorunu ortadan kaldırıyormuş! İnsülin direnci...

İnsülin direncinin kırmanın 6 yolu... Kendinizi sürekli yorgun hissediyor, yemek sonrası koltukta uyuyakalıyor, gün içerisinde iştahınız bir açılıyor bir kapanıyor, başınızın ağrısından mı yakınıyorsunuz? Bu tür şikayetlerinizin altında insülin direnci sorunu yatıyor. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Betül Bal, insülin direnci ve korunma yolları ile ilgili önemli bilgiler verdi.


Doç. Dr. Aktaş: "Dikkat edilmezse sıcak çarpmaları bireyi komaya sokabilir"

Sıcak çarpmasının genellikle bireyin yeterli sıvı alamamasından kaynaklı beyindeki kontrol merkezinin vücut ısısının yönetimini kaybetmesiyle ortaya çıktığını söyleyen Medline Adana Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Aktaş, bu durumun başta yaşlı bireyler, kronik hastalığı olanlar ve çocuklar olmak üzere bütün yaş grubunu etkileyebileceğini söyledi.


Baş dönmesine eşlik eden bulantı, kusma ve denge kaybı belirtilerine dikkat! Sebebi bu olabilir

Baş dönmesi ile seyreden ve günümüzde giderek yaygınlaşan Vertigo, çağın önemli hastalıkları arasında yer alıyor. Vertigonun tedavisi için doğru tanının çok önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Ziya Saltürk, “Baş dönmesi veya bayılma semptomları ile karıştırılmamalı. Vertigo hastalarında kendileri, çevreleri ya da her ikisi birden dönüyormuş hissi uyandıran rahatsız edici bir durum mevcuttur. Bazı durumlarda kişi, sadece bir yana doğru...


Uzman isimden tavsiyeler! Sıcak hava sağlığımızı nasıl tehdit ediyor?

Aşırı sıcaklıklara karşı AKOM’dan uyarı gelirken vatandaşlara uyarılarda bulunan Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Meral Mert, “Sıvı kaybı tansiyon düşmelerine, hipotansiyonlara, böbrek fonksiyonlarımızın bozulmasına, baş dönmelerine, baygınlığa yol açabilir. Ciddi sonuçlarla hastanelik olabilirsiniz, acillerimiz yazın bu tip hastalarla doluyor. Son dönemde şekerlerinde, tansiyonlarında düşme ve çıkma, şiddetli baş...


Organ nakli bekleyen kadının bağışlanan organları başkasına umut oldu

Eşinin hayatını kaybettiği motosiklet kazası sonucu hastanede sürdürdüğü yaşam mücadelesini kaybeden 39 yaşındaki Emine Burak'ın organları vasiyeti üzerine bağışlandı. Kendisi de organ bekleyen bir diyaliz hastası olan Burkay’ın karaciğeri, İzmir’de organ bekleyen bir hastaya umut oldu.


Şehnaz Askeroğlu Yaşlanma karşıtı bakımın temelleri: Hangi yaşta, ne yapmalı?

Yaşlanma karşıtı bakım, her yaşta sağlıklı ve genç bir cilt korumak için önemlidir. Ancak, her yaşta farklı cilt ihtiyaçları olduğu için bakım rutinlerinizin zamanla değişmesi gerekebilir.


Sedef Batı Dang humması, Avrupa'ya da yayılıyor. Ülkemizde durum ne?

Potansiyel olarak ölümcül olan dang humması vakaları Avrupa'yı kasıp kavururken, İngiltere’de vakaların artmasından korkan uzmanlar, tatilcilerin hem tatildeyken hem de evdeyken hastalığın belirtilerinin farkında olmaları gerektiğini konusunda uyarıda bulunuyor.Peki bizde durum ne? Ülkemiz için risk var mı?


‘A kan grubundakilerde mide kanseri riski fazla’

SAMSUN (İHA) – Türkiye'de erkeklerde görülen kanserlerin yüzde 7,4'ünü, kadınlarda ise yüzde 6'lık bir oranı oluşturan mide kanserinin sinsi ilerlediğini belirten Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Serdar Yol, “Erkeklerde, A kan grubundaki kişilerde, sigara içenlerde ve şişmanlarda mide kanseri görülme riski daha fazladır” dedi.


BES-AR: Sağlıklı beslenmenin günlük maliyeti 880 lirayı geçti

BES-AR, sağlıklı beslenmenin günlük maliyetinin 880 TL’yi, açlık sınırının 26 bin 400 TL'yi, yoksulluk sınırının ise 72 bin TL'yi geçtiğini açıkladı. Büro Emekçileri Sendikası Araştırma Merkezi (BES-AR), 2024 Temmuz ayı açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı. BES-AR’ın yaptığı açıklamada, gıda madde fiyatları üzerinden yapılan hesaplamaya göre 4 kişi...


Bilim insanları yeni ilaç üzerinde çalışıyor! Yaşlanmayı yavaşlatmak mümkün mü?

Bilim insanları tarafından geliştirilen bir ilaçla laboratuvar farelerinin ömrünün uzatılabildiği, aynı ilacın insanların yaşlanmasını da yavaşlatabileceği belirtildi.


Suda boğulan kişiye 2 suni solunum 30 kalp masajı döngüsü!

Suda boğulan kişiye 2 suni solunum 30 kalp masajı döngüsü! Boğulmanın, yeterli oksijen alınamaması durumu olduğunu ve acil müdahale gerektirdiğini kaydeden Öğr. Gör. Ayşe Bağlı, "Nefes borusuna sıvı dolması, nefes borusuna yabancı cisim kaçması, bilinç kaybına bağlı dilin geriye kayması, asılma, akciğerlerin zarar görmesi, gazla zehirlenme ve suda ...


Uzun yola bu saatlerde çıkın! Uzman isimden tatile çıkacaklara hayati uyarı

Sıcak havalar etkisini artırırken, yaz tatiline çıkacaklar ve çıkmayı düşünenlerin bazı önlemler alması gerekiyor. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Hasan Hacıosman, "Özellikle uzun yolculuklarda oluşabilen sıvı kaybı, yaşlılar ve çocuklarda ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Güneş çarpmalarına karşı da dikkatli olunmalı. Sıvı kayıpları baş ağrısını artırır, yorgunluk ve halsizliğe neden olabilir. Araçla seyahat ederken de günde en az 2...


Nezleden iltihaba her derde deva! Yoğurtla karıştırınca faydasını 2'ye katlıyor

Zerdeçalın sağlık faydaları saymakla bitmiyor. Yaklaşık 4 bin yıldır ilaç olarak kullanılan baharat, içeriğindeki kurkumin bileşeni sayesinde yoğurtla birleştirilince faydasını 2'ye katlıyor.


Kanserin en sevdiği insan kim? 5 faktöre dikkat

Kanser bazen bazı alışkanlıkları olan insanlarda sık görülebilir. Peki bu insanların alışkanlıkları nedir? Detaylar haberimizde.


Geçmişte şifa sanılan 10 yanlış tedavi yöntemi

Ortaçağda yaygın bir tedavi olan kan akıtma yönteminden balinaların ölüsünü kullanmaya kadar birçok yanlış uygulama vardı. İnsan sağlığını oldukça kötü etkilemiş olan yanlış tıbbi yöntemlerin bazılarını derledik.


Aşırı sıcaklar çocukları hasta ediyor

Güneş ışınlarının ve çeşitli çevresel faktörlerin etkisiyle yaz mevsiminde çocuklar çeşitli hastalıklara yakalanabileceğini belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Cansu Yılmaz, yaz aylarında çocukların dışarıda daha fazla zaman geçirdiğini ve aşırı sıcaktan olumsuz etkilenebildiklerini söyleyerek ebeveynleri uyardı.


SEAH’ta kemoterapi gören hastalara moral olacak değişim

Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kemoterapi gören hastalara moral olması gayesiyle koridorlar ve kemoterapi görülen odaların duvarları gökyüzü ve çiçek desenleriyle kaplandı. Kanser tedavisi gören hastalara kemoterapi sırasında ise doğa içinde hissettiren müzik ve kuş sesleri yansıtılıyor.