Seyahat

Trending:


Diş sıkmanın yol açtığı sorunlara dikkat!

Birçoğumuz stresli, gergin ve sinirli olduğumuzda dişlerimizi sıkarız. Bu şekilde kısa dönemli diş sıkma ve gıcırdatma durumları çoğu kişi için problem teşkil etmez. Ancak bu düzenli olarak tekrarlar veya uzun süreli hale gelirse o zaman problem olmaya başlar. Bu tür bir diş sıkma problemine “bruksizm” denir. Bu durum uzun süre devam ettiğinde dişlere, çene eklemine ve ağız sağlığına olumsuz etkileri olduğunu da biliyoruz.


Yüksek tansiyonu sarımsaktan daha hızlı düşürüyor! 2 dakika yeterli, soğuk kompres...

Yüksek tansiyon baş ağrısına neden olur. Yüksek tansiyonu dengede tutmak için pratik ama etkili formülleri deneyebilirsiniz. Peki tansiyon nasıl düşer?


Nadir görülen bir hastalıkla dünyaya gelen bebek kan ağlıyor

T24 Dış Haberler İngiltere'de nadir görülen bir rahatsızlık nedeniyle kör olma tehlikesiyle karşı karşıya olan bir bebeğin gözlerinin büyümesi durdurulamıyor. 21 aylık bebek Aretria Bice, optik sinir üzerinde aşırı ve giderek artan bir baskıya neden olan genetik bir anormallik olan bilateral konjenital glokom hastası. Bebeğina annesi Louise Bice, "...


Gözleriniz Yaşınızı Ele Veriyor

Sağlıklı ve genç bir görünüm için göz çevresi bakımı ve dikkatli bir yaşam tarzı gereklidir. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Askeroğlu, kadınların ve erkeklerin daha dinç bakışlara sahip olması için neler yapmasını gerektiğine dair önemli bilgiler paylaştı.


Aşırı sıcaklar çocukları hasta ediyor

Güneş ışınlarının ve çeşitli çevresel faktörlerin etkisiyle yaz mevsiminde çocuklar çeşitli hastalıklara yakalanabileceğini belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Cansu Yılmaz, yaz aylarında çocukların dışarıda daha fazla zaman geçirdiğini ve aşırı sıcaktan olumsuz etkilenebildiklerini söyleyerek ebeveynleri uyardı.


Mutfak tüpünün patlamasıyla alevler arasında kalan kadın yanık merkezinde tedavi görüyor

Bursa'da evdeki mutfak tüpünün patlamasıyla vücudunda derin yanıklar oluşan 46 yaşındaki kadının Bursa Şehir Hastanesi'nde tedavisi sürüyor.


SEAH’ta kemoterapi gören hastalara moral olacak değişim

Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kemoterapi gören hastalara moral olması gayesiyle koridorlar ve kemoterapi görülen odaların duvarları gökyüzü ve çiçek desenleriyle kaplandı. Kanser tedavisi gören hastalara kemoterapi sırasında ise doğa içinde hissettiren müzik ve kuş sesleri yansıtılıyor.


6 ay sonra ilk kez su içebildi: "İçtiğim su zemzem gibi geldi"

Balıkesir Üniversite Hastanesinde yemek borusunda oluşan cepleşme nedeni ile yutma bozukluğu çeken ve yediklerini yutamamaktan dolayı özellikle son 6 aydan beri aşırı zayıflayan hasta Ali Çakırer, Genel Cerrahi Kliniğine yatırılıp ameliyat öncesi damardan beslenip ilgili kliniklerin görüşü alınarak tedavisi düzenlenerek ameliyata alındı. Balıkesir'de ilk defa gerçekleştirilen ameliyat, Prof. Dr. Murat Başbuğ ve ekibi tarafından yapıldı.


Çocuklar ve gençler dikkat obez olabilirsiniz! Bir öğün bir bardakta

GÜLDEN ÇOKTAN - Yüzyılın salgını olarak adlandırılan obezite, en çok çocukları tehdit ediyor. Dünya üzerinde 1 milyara yakın insan obez. Türkiye’de ise 20 milyona yakın kişi, obez ya da fazla kilolu. Türkiye, yüzde 7.7 oranıyla çocuk obezitesinde Avrupa ikincisi. Özellikle de fazla paketli gıda tüketen ve fast food tarzı beslenen çocuklar en büyük risk grubunda. Yaz döneminde tüketimi artan serinletici şuruplu içecekler ise çocuklar açısından...


“Gıda boyaları çocuklarda hiperaktivite ve dikkat eksikliğine neden olabilir”

Yapay gıda boyaları ile ilgili yapılan araştırmalardan bahseden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İhsan Başpınar, “Yapay gıda boyalarının bazıları, uzun süreli ve yüksek miktarlarda tüketildiğinde kansere yol açabileceği endişesiyle tartışılmaktadır. Ayrıca gıda boyaları, çocuklarda hiperaktivite ve dikkat eksikliğine neden olabilir” dedi.


Uzmanı açıkladı: Sabah yorgun uyanmanızın 3 nedeni

Sabahları yataktan kalkmakta zorlanıyorsanız, birkaç alışkanlık değişikliğiyle bu durumu düzeltebilirsiniz.


Kilo aldığını sandı, rahminden çıkan şoke etti! 'Bunlar sinsice büyüyebilir'

Kentte yaşayan M.U., karın ağrısı şikayetiyle Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Numune Kampüsü'ne gitti. Hastanedeki tetkiklerde kadının rahminden başlayıp göğüs altına kadar uzanan bir kitle tespit edildi. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Hasan Akyüz tarafından ameliyata alınan kadının rahmindeki 5,5 kilogramlık kitle çıkarıldı. Ameliyatı gerçekleştiren Uzman Dr. Akyüz, hastanın kilo aldığını zannederek, muayene durumunu geciktirdiğini...


YILLARIN CİLTTEKİ İZLERİNİ NASIL SİLEBİLİRİZ?

Zamanın ciltte bıraktığı izler, birçok kişi için endişe kaynağı olabiliyor. Kırışıklıklar, sarkmalar ve elastikiyet kaybı, cildin genç ve sağlıklı görünümünü olumsuz etkileyen başlıca faktörler arasında yer alıyor. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Güncel Öztürk, bu problemler için neler yapılabilir ve nelere dikkat edilmelidir sizler için anlatıyor.


Sedef Batı Sosyal medyada herkes ondan bahsediyor! Nioli yağı gerçekten söylendiği kadar faydalı mı?

Alışveriş sitelerinde, eczanelerde, sosyal medya da arkadaş çevremizde sıklıkla karşımıza çıkıyor, enfeksiyonların kökünü kazıdığına, böcekleri kaçırdığına, cildi temizlediğine, aknelerle savaştığına, saçlara iyi geldiğine inanılarak kullanılan Nioli yağı, her derdin devası gibi lanse ediliyor. “Arkadaşım kullandı çok iyi geldi, şu doktor yayınladığı videosunda tavsiye etti, eczacı komşum mutlaka kullan dedi, kendi de kullanıyormuş” gibi...


Araştırma: Farelerin ömrünü uzatan ilaç insanlarda da yaşlanma karşıtı etki gösterebilir

Bilim insanları tarafından geliştirilen bir ilaçla laboratuvar farelerinin ömrünün uzatılabildiği, aynı ilacın insanların yaşlanmasını da yavaşlatabileceği belirtildi.


Kanser önlenebilir mi? Kanseri tetikleyen faktörler neler? Kanserden korunmanın 4 yolu

Konfor alanımızın dışına çıktığımızda, rutinlerimizi değiştirdiğimizde, hayatımıza sağlıklı beslenmeyi, günlük spor yapmayı, kilo kontrolünü özetle bilinçli yaşam şeklini dahil ettiğimizde birçok hastalığa yakalanma olasılığımızı da düşürmüş oluyoruz. Peki tam olarak neler yapmalıyız? Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Itır Şirinoğlu Demiriz, toplum olarak artık daha bilinçli olduğumuz kanser hastalığı ile ilgili önerilerde bulundu.


Bitlis’te sineksiz bir yaz

Bitlis'te, mahalle sakinlerinin sağlığı ve huzuru için sinek ve haşerelere karşı düzenli olarak ilaçlama çalışmaları sürdürülüyor.


SUBÜ’nün hibrit kanser tedavisi projesine TÜSEB desteği

SUBÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emre Güzel'in yürütücüsü olduğu ve kanserli dokunun hızlı şekilde yok edilmesi için ışığın ve ultrasesin etkisinden yararlanarak hibrit bir tedavi ortaya koymayı hedefleyen proje, TÜSEB tarafından desteklenmeye hak kazandı.


Şehnaz Askeroğlu Yaşlanma karşıtı bakımın temelleri: Hangi yaşta, ne yapmalı?

Yaşlanma karşıtı bakım, her yaşta sağlıklı ve genç bir cilt korumak için önemlidir. Ancak, her yaşta farklı cilt ihtiyaçları olduğu için bakım rutinlerinizin zamanla değişmesi gerekebilir.


Hematüri ve mesane tümörlerine dikkat: Erken teşhis hayat kurtarır

Yaygın olarak görülen hematüri (idrarda kan) ve mesane tümörleri hakkında önemli bilgilendirmelerde bulunan Op. Dr. Buğra İçli, bu iki durumun, özellikle 45-50 yaş üstü kişilerde ciddi sağlık sorunlarına işaret edebileceğini belirterek erken teşhisin tedavide büyük önem taşıdığını söyledi.


Organ nakli beklerken hayatını kaybetti! Organları başkasına umut oldu

Emine Burkay, 5 yıl diyalize girmesinin ardından 2009 yılında babasının böbreğiyle sağlığına kavuşmuş, 6 ay önce de böbreğinde tekrar sorun yaşaması ile diyalize girmeye başlamıştı. 13 Temmuzda ise eşiyle birlikte geçirdiği trafik kazası sonrası Denizli Devlet Hastanesi’ne getirilen Emine Burkay, burada yapılan tahlil ve tetkiklerden sonra Erişkin Yoğun Bakım Ünitesi’nde tedaviye alındı. Yoğun bakımdaki tüm müdahalelere rağmen Burkay’ın 4 gün...


Yeşili mi yoksa kurusu mu? Bu soğan diğerinden daha faydalı, işte nedeni

Yeşil soğan ve kuru soğan ayrı olarak yemeklere salatalara lezzet katar. Ancak faydaları kısmına geldiğinde hangisinin daha faydalı olduğu kafa karıştırıcı olabilir. Peki hangisi daha faydalı? İşte cevabı.


Artan gıda zehirlenmelerinin nedeni ne? Bize zehir mi yediriyorlar?

İstanbul başta olmak üzere ülke genelinde artış gösteren gıda zehirlenmeleri endişe yaratıyor. Artan vakaların hijyen eksikliği ve gıdaların yanlış saklanmasından kaynaklandığına dikkat çekiliyor. Peki şefler bu duruma ne diyor? Yeme, içme mekanlarının denetimi artmalı mı? Detayları CNN TÜRK Muhabiri Serdar Er, konuğu Şef Ramazan Bingöl ile aktardı.


Sık görülen nörolojik hastalıklar neler?

İnme, Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı, migren, epilepsi ve Multipl Skleroz (MS) en sık görülen nörolojik hastalıklardandır.


İnsan izlenimi veren yapay zekâ projesi geliştirildi

Günümüzde birçoğumuz bilgiye erişmek için etkili çözüm yöntemlerinden biri olarak bilinen ve iletişim ağı adıyla anılan internetten yardım alıyoruz. Öğr. Üyesi Dr. Bilge Turp Gölbaşı, “İnternette bilgiye erişmek için birden çok yanıt olmakla birlikte aradıklarımıza hem farklı web sitelerinden hem de metin biçiminde yanıtlar ile ulaşabiliyoruz” dedi.


Suda boğulan kişiye 2 suni solunum 30 kalp masajı döngüsü!

Suda boğulan kişiye 2 suni solunum 30 kalp masajı döngüsü! Boğulmanın, yeterli oksijen alınamaması durumu olduğunu ve acil müdahale gerektirdiğini kaydeden Öğr. Gör. Ayşe Bağlı, "Nefes borusuna sıvı dolması, nefes borusuna yabancı cisim kaçması, bilinç kaybına bağlı dilin geriye kayması, asılma, akciğerlerin zarar görmesi, gazla zehirlenme ve suda ...


Araştırma: Çocuklarda yaramazlığın sebebi beyinlerindeki farklılık!

“The Lancet Psychiatry” dergisinde yayımlanan araştırma, çocukların yaramazlığının beyinle ilgili olduğunu ortaya koydu.


Yaz aylarında kilo kaybını destekleyen 4 besin! Tokluk hissi sağlıyor, sindirimi hızlandırıyor

Yaz mevsiminde artan etkinlikler ve tatil planımız nedeniyle hemen hepimizi zayıflama telaşı sardı. Ancak fazla kilolardan kurtulmanın çözümünü düşük kalorili şok diyetleri uygulamakta arıyorsanız, bu hayalinizden bir an önce vazgeçmenizde yarar var. Beslenme ve Diyet Uzmanı Müzeyyen Çelik, yaz aylarında sağlıklı ve kalıcı kilo vermenin kurallarını anlattı; önemli öneriler ve uyarılarda bulundu!


İdrar yolu cayır cayır yananların tek dostu! Zerre bakteri bırakmıyor, kalbi de yeniliyor

Ekşi ve acımsı tadıyla bilinen ve genellikle meyve suyu olarak tüketilen kızılcık, kalp hastalığından idrar yolu enfeksiyonuna kadar birçok derde deva oluyor. İşte doğal antioksidan deposu olan kızılcığın saymakla bitmeyen faydaları.


FDA’nın YİD/BAL kanser tedavisi için hızlandırılmış onayı reddetmesiyle Agenus hisseleri %50’nin üzerinde düştü

Agenus Inc (NASDAQ: AGEN), ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nin (FDA) BOT/BAL kolorektal kanser kombinasyon tedavisi için hızlandırılmış onay alınmasına karşı tavsiyede bulunma kararının ardından Perşembe günü hisse senedi fiyatında %50’den fazla düşüşle dramatik bir düşüşle karşı karşıya kaldı. . Bu olumsuzluğa rağmen şirket, bu umut verici tedaviyi pazar...


Baş dönmesine eşlik eden bulantı, kusma ve denge kaybı belirtilerine dikkat! Sebebi bu olabilir

Baş dönmesi ile seyreden ve günümüzde giderek yaygınlaşan Vertigo, çağın önemli hastalıkları arasında yer alıyor. Vertigonun tedavisi için doğru tanının çok önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Ziya Saltürk, “Baş dönmesi veya bayılma semptomları ile karıştırılmamalı. Vertigo hastalarında kendileri, çevreleri ya da her ikisi birden dönüyormuş hissi uyandıran rahatsız edici bir durum mevcuttur. Bazı durumlarda kişi, sadece bir yana doğru...


Uzun yola bu saatlerde çıkın! Uzman isimden tatile çıkacaklara hayati uyarı

Sıcak havalar etkisini artırırken, yaz tatiline çıkacaklar ve çıkmayı düşünenlerin bazı önlemler alması gerekiyor. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Hasan Hacıosman, "Özellikle uzun yolculuklarda oluşabilen sıvı kaybı, yaşlılar ve çocuklarda ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Güneş çarpmalarına karşı da dikkatli olunmalı. Sıvı kayıpları baş ağrısını artırır, yorgunluk ve halsizliğe neden olabilir. Araçla seyahat ederken de günde en az 2...


Bastırılmış duygular birçok sorunun gizli tetikleyicisidir

Bastırılmış duygular, birçok sorunun gizli tetikleyicisidir ! Bastırılmış duygular, vücudumuzda bir stres tepkisi oluşturur. Bu stres tepkisi, bağışıklık sistemini zayıflatarak, birçok hastalığa zemin hazırlıyor. Uzman Klinik Psikolog Kaan Üçyıldız konu hakkında önemli bilgiler verdi.


Bilim insanları yeni ilaç üzerinde çalışıyor! Yaşlanmayı yavaşlatmak mümkün mü?

Bilim insanları tarafından geliştirilen bir ilaçla laboratuvar farelerinin ömrünün uzatılabildiği, aynı ilacın insanların yaşlanmasını da yavaşlatabileceği belirtildi.


Dicle Üniversitesi Hastanesi’nde personel ve refakatçi 55 kişi yemekten zehirlendi

"Olayın nedeni hakkında ayrıntılı bir araştırma başlatılmış olup, sonuçlar en kısa sürede kamuoyuyla paylaşılacaktır"


Uzman isimden tavsiyeler! Sıcak hava sağlığımızı nasıl tehdit ediyor?

Aşırı sıcaklıklara karşı AKOM’dan uyarı gelirken vatandaşlara uyarılarda bulunan Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Meral Mert, “Sıvı kaybı tansiyon düşmelerine, hipotansiyonlara, böbrek fonksiyonlarımızın bozulmasına, baş dönmelerine, baygınlığa yol açabilir. Ciddi sonuçlarla hastanelik olabilirsiniz, acillerimiz yazın bu tip hastalarla doluyor. Son dönemde şekerlerinde, tansiyonlarında düşme ve çıkma, şiddetli baş...


Doç. Dr. Aktaş: "Dikkat edilmezse sıcak çarpmaları bireyi komaya sokabilir"

Sıcak çarpmasının genellikle bireyin yeterli sıvı alamamasından kaynaklı beyindeki kontrol merkezinin vücut ısısının yönetimini kaybetmesiyle ortaya çıktığını söyleyen Medline Adana Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Aktaş, bu durumun başta yaşlı bireyler, kronik hastalığı olanlar ve çocuklar olmak üzere bütün yaş grubunu etkileyebileceğini söyledi.


Kanserin en sevdiği insan kim? 5 faktöre dikkat

Kanser bazen bazı alışkanlıkları olan insanlarda sık görülebilir. Peki bu insanların alışkanlıkları nedir? Detaylar haberimizde.


Atlarla dolu hem çocuklara umut oluyor hem de şehir stresini unutturuyor

Kastamonu'nun Daday ilçesinde 2 yıl önce hizmete açılan atlı terapi ve model binicilik merkezi, hipoterapi sayesinde de çocukların ve engelli bireylerin gelişimine büyük katkı sağlıyor.


Kolon kanseri sonrası lösemiye yakalanan hastaya yarı uyumlu kök hücre nakledildi

Karaman'da kolon kanserini atlattıktan sonra lösemi tanısı konulan hastaya oğlundan yarı uyumlu kök hücre nakli yapıldı.


Vitamin, mineral ve bitkisel protein deposu: aşure

Beslenme uzmanları, aşurenin içeriğindeki baklagiller, tam tahıllar, sert kabuklu yemişler ve meyveler sayesinde birçok kronik hastalığa karşı koruma sağladığını, bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve "kalp dostu" olduğunu belirtiyor.


Yemeğe konan musluk suyu kimyasala dönüştürüyor! Yüzde 100 güvenilir değilmiş

Uygun sıvı alımı, refahımız için son derece önemlidir ve yine de sürekli olarak yapmamız için teşvik edilmemiz gereken bir şeydir. Ki birçoğumuz günlük hayatında yemek yaparken çay demlerken musluk suyu kullanıyor. Peki, mutfak musluğunuzdan çıkan su ne kadar sağlıklı?


Burun spreyi, beyni Alzheimer hastalığı proteinlerinden temizleyebilir mi?

T24 Dış Haberler Alzheimer hastalığına neden olan proteinleri beyinden temizlemeye yardımcı olan bir burun spreyinin, bir gün bu hastalıktan muzdarip milyonlarca kişiye umut olabileceği açıklandı. Dünya nüfusu yaşlandıkça, Alzheimer hastalığına yakalanan kişi sayısı artmakta olup son 20 yılda neredeyse iki katına çıkmasının beklendiği belirtildi. H...


Doğum sonrası vücutta görülen değişiklikler nelerdir?

Hamilelik heyecan dolu bir süreçtir. Sağlıkla bebeğine kavuşan anne bir süre sonra vücudunda bazı değişiklikler fark edebilir. Kadın Doğum ve Jinekoloji Uzmanı Op. Dr. İrem Yengel, hamilelik sonrası dönemde yapılabilecekleri anlattı.


Uzmanı uyardı: Bebeklere, boncuk ve küçük taşlı takılar takmayın!

Çocuk Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Doğuş Çalışkan, 3 yaşın altındaki çocukların üzerinde yutma tehlikesi oluşturabilecek nazar boncuğu, kolye, küpe gibi nesnelerin bulundurulmaması gerektiği uyarısında bulundu.


Kalori değil, porsiyon hesabı yapın! ‘ Avuç içi kadar et, 5-6 kaşık karbonhidrat tüketin’

Yaz mevsiminde artan etkinlikler ve tatil planımız nedeniyle hemen hepimizi zayıflama telaşı sardı. Beslenme ve Diyet Uzmanı Müzeyyen Çelik, yaz aylarında sağlıklı ve kalıcı kilo vermenin kurallarını anlatarak, önemli uyarılarda bulundu.


Alzheimer hastalarına yardımcı olacak ipuçları

GÜNDELİK hayatı etkileyecek derecede hafıza kaybı, yer ve zaman kavramının kaybedilmesi, tarihleri ve özellikle son zamanda öğrenilenleri hatırlayamama, konuşma ve yazma yetkinliğinde azalma alzheimer hastalığının belirtileridir. Tınaztepe Üniversitesi Galen Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Egemen Vardarlı, alzheimer hastalığının hafıza düşünme ve davranış yeteneklerini yavaş yavaş bozan ve sinsi ilerleyen bir hastalık olduğunu belirterek, önemli...


Çocukluk döneminde güneş yanıklarına dikkat

Kontrolsüz ve sürekli yoğun güneş ışığına maruz kalmanın ciltteki olumsuz etkilerine dikkat çeken Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Nazan Yılmaz, çocuklukta geçirilen güneş yanıklarının deride kanser önleyici genlerde mutasyona yol açarak melanomu tetikleyebileceğini söyledi.


Annesiyle ABDye kaçmıştı! Akıl sağlığı riske atılmış!

Annesiyle ABDye kaçmıştı! Akıl sağlığı riske atılmış! İstanbulda, 1 Martta ehliyetsiz kullandığı araçla Oğuz Murat Acinin ölümüne neden olan 17 yaşındaki Timur Cihantimur, annesi Eylem Tok tarafından ABDye kaçırılmıştı. BAŞKA ISLAHEVİNE GÖNDERİLDİ Türkiyenin iade talebinde bulunduğu anne ve oğluyla ilgili bir gelişme yaşandı. Tahliye talebi reddedi...


10 aylık bebek çengelli iğne yuttu!

10 aylık bebek çengelli iğne yuttu! Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Doğuş Çalışkan, bebeğin durumuna ilişkin yaptığı açıklamada, kendilerine 10 aylık kız bebeğin evde aniden kusmaya başladığının anlatıldığını söyledi. İĞNE YEMEK BORUSUNU TIKADI Annenin bu esnada bebeğinin yakasına takılan duanın çengelli iğnesin...