Seyahat

Trending:


Doğum sonrası vücutta görülen değişiklikler nelerdir?

Hamilelik heyecan dolu bir süreçtir. Sağlıkla bebeğine kavuşan anne bir süre sonra vücudunda bazı değişiklikler fark edebilir. Kadın Doğum ve Jinekoloji Uzmanı Op. Dr. İrem Yengel, hamilelik sonrası dönemde yapılabilecekleri anlattı.


Kadınlara kanserden korunmanın yolları anlatıldı

DÜZCE(İHA) – Düzce Sağlık Müdürlüğü tarafından fabrikada çalışan kadınlara kanserde erken teşhisin önemi, kanser türlerinin risk faktörleri, belirtileri, tanı ve tedavi yöntemleri, kanserden korunma yolları ve sağlıklı yaşam ile ilgili bilgiler verdiler.


YILLARIN CİLTTEKİ İZLERİNİ NASIL SİLEBİLİRİZ?

Zamanın ciltte bıraktığı izler, birçok kişi için endişe kaynağı olabiliyor. Kırışıklıklar, sarkmalar ve elastikiyet kaybı, cildin genç ve sağlıklı görünümünü olumsuz etkileyen başlıca faktörler arasında yer alıyor. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Güncel Öztürk, bu problemler için neler yapılabilir ve nelere dikkat edilmelidir sizler için anlatıyor.


Araştırma: Farelerin ömrünü uzatan ilaç insanlarda da yaşlanma karşıtı etki gösterebilir

Bilim insanları tarafından geliştirilen bir ilaçla laboratuvar farelerinin ömrünün uzatılabildiği, aynı ilacın insanların yaşlanmasını da yavaşlatabileceği belirtildi.


Gözlük ihtiyacını ortadan kaldırabileceği iddia ediliyor: Göz yogası gerçekten işe yarıyor mu?

Son günlerde sosyal medyada popüler olan göz yogasının, gözlük ihtiyacını ortadan kaldıracağı iddia ediliyor.


Çin'de kanser görüntülerini okuyabilen çok yönlü bir yapay zeka modeli geliştirildi

Modelin 50'ye yakın kanser vakasında yüzde 95'in üzerinde doğruluk oranına ulaştığı belirtildi.


Mehmet Altan yazdı | Basın tarihi: Patates

Patates, yüzyıllar boyunca toplumları ve kültürleri değiştirirken toplumlar da patatesi değiştirmiş. Bu süreç hâlâ devam ettiği gibi bu konuda yapılan araştırmalara, yayımlanan makale ve kitaplar her gün artmakta...


Kanser önlenebilir mi? Kanseri tetikleyen faktörler neler? Kanserden korunmanın 4 yolu

Konfor alanımızın dışına çıktığımızda, rutinlerimizi değiştirdiğimizde, hayatımıza sağlıklı beslenmeyi, günlük spor yapmayı, kilo kontrolünü özetle bilinçli yaşam şeklini dahil ettiğimizde birçok hastalığa yakalanma olasılığımızı da düşürmüş oluyoruz. Peki tam olarak neler yapmalıyız? Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Itır Şirinoğlu Demiriz, toplum olarak artık daha bilinçli olduğumuz kanser hastalığı ile ilgili önerilerde bulundu.


Bastırılmış duygular birçok sorunun gizli tetikleyicisidir

Bastırılmış duygular, birçok sorunun gizli tetikleyicisidir ! Bastırılmış duygular, vücudumuzda bir stres tepkisi oluşturur. Bu stres tepkisi, bağışıklık sistemini zayıflatarak, birçok hastalığa zemin hazırlıyor. Uzman Klinik Psikolog Kaan Üçyıldız konu hakkında önemli bilgiler verdi.


Alzheimer ve demansa kırmızı ışık yakıyor: Bu içecek Tip 2 diyabetin doğal insülin iğnesi

Alzheimer ve demans korkutucu beyin hastalıklarıdır. Bir sabah içeceği var ki beyni koruyor. Oksidatif stresi azaltıyor. Yeşil çay polifenol ve antiksidan içeriyor. İşte detaylar...


Uzmanlar ayak sağlığına dikkat edilmesi konusunda uyarıyor

Tabanı düz ve topuklu ayakkabı kullanımının ayakları yorduğu gibi vücudun farklı bölgelerinde rahatsızlıklara neden olabileceğini belirten uzmanlar, ayakkabı tercihlerinin ortopedik olması gerektiğinin altını çiziyor.


Atlarla dolu hem çocuklara umut oluyor hem de şehir stresini unutturuyor

Kastamonu'nun Daday ilçesinde 2 yıl önce hizmete açılan atlı terapi ve model binicilik merkezi, hipoterapi sayesinde de çocukların ve engelli bireylerin gelişimine büyük katkı sağlıyor.


Yüksek tansiyonu sarımsaktan daha hızlı düşürüyor! 2 dakika yeterli, soğuk kompres...

Yüksek tansiyon baş ağrısına neden olur. Yüksek tansiyonu dengede tutmak için pratik ama etkili formülleri deneyebilirsiniz. Peki tansiyon nasıl düşer?


Sedef Batı Sosyal medyada herkes ondan bahsediyor! Nioli yağı gerçekten söylendiği kadar faydalı mı?

Alışveriş sitelerinde, eczanelerde, sosyal medya da arkadaş çevremizde sıklıkla karşımıza çıkıyor, enfeksiyonların kökünü kazıdığına, böcekleri kaçırdığına, cildi temizlediğine, aknelerle savaştığına, saçlara iyi geldiğine inanılarak kullanılan Nioli yağı, her derdin devası gibi lanse ediliyor. “Arkadaşım kullandı çok iyi geldi, şu doktor yayınladığı videosunda tavsiye etti, eczacı komşum mutlaka kullan dedi, kendi de kullanıyormuş” gibi...


SUBÜ’nün hibrit kanser tedavisi projesine TÜSEB desteği

SUBÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emre Güzel'in yürütücüsü olduğu ve kanserli dokunun hızlı şekilde yok edilmesi için ışığın ve ultrasesin etkisinden yararlanarak hibrit bir tedavi ortaya koymayı hedefleyen proje, TÜSEB tarafından desteklenmeye hak kazandı.


Hem cildi hem vücudu bebek gibi yapıyor! Akne bırakmıyor, tek duşta farkı görün

Çok yönlü bir ev eşyası olan sirke, banyo rutininize mükemmel bir katkı sağlayabilir. Sadece derin bir temizlik elde etmenize yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda cildiniz, genel sağlığınız için de sayısız fayda sağlar.


Sık görülen nörolojik hastalıklar neler?

İnme, Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı, migren, epilepsi ve Multipl Skleroz (MS) en sık görülen nörolojik hastalıklardandır.


Gözleriniz Yaşınızı Ele Veriyor

Sağlıklı ve genç bir görünüm için göz çevresi bakımı ve dikkatli bir yaşam tarzı gereklidir. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Askeroğlu, kadınların ve erkeklerin daha dinç bakışlara sahip olması için neler yapmasını gerektiğine dair önemli bilgiler paylaştı.


Bağırsak sağlığı için asla tüketilmemesi gereken 9 gıda

Araştırmalar bağırsak sağlığının kolesterol seviyelerinden ruh sağılığına kadar pek çok şeyle bağlantılı olabileceğini gösteriyor. Bazı besinler dikkatle tüketilmeli, bazılarından ise tamamen uzak durulmalıdır. İşte bağırsak sağlığı için en kötü 9 gıda...


Sedef Batı Dang humması, Avrupa'ya da yayılıyor. Ülkemizde durum ne?

Potansiyel olarak ölümcül olan dang humması vakaları Avrupa'yı kasıp kavururken, İngiltere’de vakaların artmasından korkan uzmanlar, tatilcilerin hem tatildeyken hem de evdeyken hastalığın belirtilerinin farkında olmaları gerektiğini konusunda uyarıda bulunuyor.Peki bizde durum ne? Ülkemiz için risk var mı?


Alzheimer hastalarına yardımcı olacak ipuçları

GÜNDELİK hayatı etkileyecek derecede hafıza kaybı, yer ve zaman kavramının kaybedilmesi, tarihleri ve özellikle son zamanda öğrenilenleri hatırlayamama, konuşma ve yazma yetkinliğinde azalma alzheimer hastalığının belirtileridir. Tınaztepe Üniversitesi Galen Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Egemen Vardarlı, alzheimer hastalığının hafıza düşünme ve davranış yeteneklerini yavaş yavaş bozan ve sinsi ilerleyen bir hastalık olduğunu belirterek, önemli...


“Gıda boyaları çocuklarda hiperaktivite ve dikkat eksikliğine neden olabilir”

Yapay gıda boyaları ile ilgili yapılan araştırmalardan bahseden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İhsan Başpınar, “Yapay gıda boyalarının bazıları, uzun süreli ve yüksek miktarlarda tüketildiğinde kansere yol açabileceği endişesiyle tartışılmaktadır. Ayrıca gıda boyaları, çocuklarda hiperaktivite ve dikkat eksikliğine neden olabilir” dedi.


Şehnaz Askeroğlu Yaşlanma karşıtı bakımın temelleri: Hangi yaşta, ne yapmalı?

Yaşlanma karşıtı bakım, her yaşta sağlıklı ve genç bir cilt korumak için önemlidir. Ancak, her yaşta farklı cilt ihtiyaçları olduğu için bakım rutinlerinizin zamanla değişmesi gerekebilir.


Kavurucu sıcaklar kalp krizine ve böbrek yetersizliğine neden olabiliyor

Kavurucu sıcaklara maruz kalan diyabet ve hipertansiyon hastalarını uyaran Acıbadem Eskişehir Hastanesi Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr. Deniz Gökalp, “Aşırı sıcaklarla beraber sıvı kayıpları kalp krizlerine ve böbrek yetersizliğine neden olabiliyor” dedi.


İnsan izlenimi veren yapay zekâ projesi geliştirildi

Günümüzde birçoğumuz bilgiye erişmek için etkili çözüm yöntemlerinden biri olarak bilinen ve iletişim ağı adıyla anılan internetten yardım alıyoruz. Öğr. Üyesi Dr. Bilge Turp Gölbaşı, “İnternette bilgiye erişmek için birden çok yanıt olmakla birlikte aradıklarımıza hem farklı web sitelerinden hem de metin biçiminde yanıtlar ile ulaşabiliyoruz” dedi.


Hematüri ve mesane tümörlerine dikkat: Erken teşhis hayat kurtarır

Yaygın olarak görülen hematüri (idrarda kan) ve mesane tümörleri hakkında önemli bilgilendirmelerde bulunan Op. Dr. Buğra İçli, bu iki durumun, özellikle 45-50 yaş üstü kişilerde ciddi sağlık sorunlarına işaret edebileceğini belirterek erken teşhisin tedavide büyük önem taşıdığını söyledi.


Uzun yola bu saatlerde çıkın! Uzman isimden tatile çıkacaklara hayati uyarı

Sıcak havalar etkisini artırırken, yaz tatiline çıkacaklar ve çıkmayı düşünenlerin bazı önlemler alması gerekiyor. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Hasan Hacıosman, "Özellikle uzun yolculuklarda oluşabilen sıvı kaybı, yaşlılar ve çocuklarda ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Güneş çarpmalarına karşı da dikkatli olunmalı. Sıvı kayıpları baş ağrısını artırır, yorgunluk ve halsizliğe neden olabilir. Araçla seyahat ederken de günde en az 2...


Meğer doğal ilaçmış! Kolesterolü düşürüyor, kan şekerini dengeliyor, kalbi koruyor! Böyle pişirirseniz lezzeti ikiye katlanıyor... Lezzetli aşurenin püf noktaları

Geleneksel lezzet aşurenin bu faydalarını biliyor musunuz? Aşure hem besleyici hem de sağlığa bir çok faydası var. Diyetisyen Gamze Çakaloğlu, "Kolesterol düşürücü etkisi vardır" dediği aşurenin bilinmeyen yararlarını da tek tek anlattı. Peki aşure nelere iyi geliyor. Aşure tüketirken ve pişirirken dikkat edilmesi gerekenler neler? İşte aşure ile ilgili tüm merak edilenler...


Uzmanı açıkladı: Sabah yorgun uyanmanızın 3 nedeni

Sabahları yataktan kalkmakta zorlanıyorsanız, birkaç alışkanlık değişikliğiyle bu durumu düzeltebilirsiniz.


Mutfak tüpünün patlamasıyla alevler arasında kalan kadın yanık merkezinde tedavi görüyor

Bursa'da evdeki mutfak tüpünün patlamasıyla vücudunda derin yanıklar oluşan 46 yaşındaki kadının Bursa Şehir Hastanesi'nde tedavisi sürüyor.


Kilo aldığını sandı, rahminden 5,5 kilo kitle çıktı

Trabzon'da karın ağrısı şikayetiyle hastaneye giden M.U. adlı kadının rahmindeki 5,5 kilogramlık kitle ameliyatla alındı. Ameliyatı gerçekleştiren uzman doktor Hasan Akyüz, hastanın kilo aldığını zannedip, muayenesini geciktirdiğini söyledi. Kentte yaşayan M.U., karın ağrısı şikayetiyle Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Numune Kampüsü'ne gitti. ...


Kolon kanseri sonrası lösemiye yakalanan hastaya yarı uyumlu kök hücre nakledildi

Karaman'da kolon kanserini atlattıktan sonra lösemi tanısı konulan hastaya oğlundan yarı uyumlu kök hücre nakli yapıldı.


Yeşili mi yoksa kurusu mu? Bu soğan diğerinden daha faydalı, işte nedeni

Yeşil soğan ve kuru soğan ayrı olarak yemeklere salatalara lezzet katar. Ancak faydaları kısmına geldiğinde hangisinin daha faydalı olduğu kafa karıştırıcı olabilir. Peki hangisi daha faydalı? İşte cevabı.


Suda boğulan kişiye 2 suni solunum 30 kalp masajı döngüsü!

Suda boğulan kişiye 2 suni solunum 30 kalp masajı döngüsü! Boğulmanın, yeterli oksijen alınamaması durumu olduğunu ve acil müdahale gerektirdiğini kaydeden Öğr. Gör. Ayşe Bağlı, "Nefes borusuna sıvı dolması, nefes borusuna yabancı cisim kaçması, bilinç kaybına bağlı dilin geriye kayması, asılma, akciğerlerin zarar görmesi, gazla zehirlenme ve suda ...


Yemeğe konan musluk suyu kimyasala dönüştürüyor! Yüzde 100 güvenilir değilmiş

Uygun sıvı alımı, refahımız için son derece önemlidir ve yine de sürekli olarak yapmamız için teşvik edilmemiz gereken bir şeydir. Ki birçoğumuz günlük hayatında yemek yaparken çay demlerken musluk suyu kullanıyor. Peki, mutfak musluğunuzdan çıkan su ne kadar sağlıklı?


Yemekten sonra 15 dakika yürüyün! ‘İnsülin direncini dengede tutmak mümkün’

Kendinizi sürekli yorgun hissediyor, yemek sonrası koltukta uyuyakalıyor, gün içerisinde iştahınız bir açılıyor bir kapanıyor, başınızın ağrısından mı yakınıyorsunuz? Bu tür şikayetlerinizin altında insülin direnci sorunu yatıyor olabilir! İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Betül Bal, insülin direncini dengede tutmak için alınması gereken 6 etkili önlemi anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.


Anoreksiya için yeni bir tedavi ufukta

T24 Dış Haberler Uluslararası bilim insanlarından oluşan bir ekip, bir yeme bozukluğu hastalığı olan anoreksiya nervozanın nedeninin saptandığını ve bununla birlikte olası bir tedavinin de bulunabileceğini ileri sürdü. Anoreksiya, hem erkekleri hem de kadınları etkileyen, ancak çoğunlukla genç kadınlarda görülen ve tüm psikiyatrik bozuklukların en ...


Araştırma: Çocuklarda yaramazlığın sebebi beyinlerindeki farklılık!

“The Lancet Psychiatry” dergisinde yayımlanan araştırma, çocukların yaramazlığının beyinle ilgili olduğunu ortaya koydu.


Sıcak havalarda gebelerin dikkat etmesi gereken 10 madde

Kadın Hastalıkları ve Doğum Hekimi Ömer Doğukan Saraç, yaz aylarının sıcak günlerinde, gebelerin sağlığı için dikkat etmesi gereken on madde hakkında açıklamalarda bulundu.


Organ nakli beklerken hayatını kaybetti! Organları başkasına umut oldu

Emine Burkay, 5 yıl diyalize girmesinin ardından 2009 yılında babasının böbreğiyle sağlığına kavuşmuş, 6 ay önce de böbreğinde tekrar sorun yaşaması ile diyalize girmeye başlamıştı. 13 Temmuzda ise eşiyle birlikte geçirdiği trafik kazası sonrası Denizli Devlet Hastanesi’ne getirilen Emine Burkay, burada yapılan tahlil ve tetkiklerden sonra Erişkin Yoğun Bakım Ünitesi’nde tedaviye alındı. Yoğun bakımdaki tüm müdahalelere rağmen Burkay’ın 4 gün...


Nezleden iltihaba her derde deva! Yoğurtla karıştırınca faydasını 2'ye katlıyor

Zerdeçalın sağlık faydaları saymakla bitmiyor. Yaklaşık 4 bin yıldır ilaç olarak kullanılan baharat, içeriğindeki kurkumin bileşeni sayesinde yoğurtla birleştirilince faydasını 2'ye katlıyor.


Sinek ısırığına daha iyi gelen bir şey yok! Herkesin evinde var, kaşıntıyı anında kesiyor

Yazın şüphesiz en sinir bozucu durumlarından biri sivrisineklerdir. Gece uyutmadıkları gibi aynı zamanda ısırıkları da can sıkan kaşıntılara sebep olur. Ancak bu kaşıntılardan kurtulmak için başvuracağınız oldukça doğal yöntemler var. Hem de hepsi evinizde bulunuyor olabilir.


Doç. Dr. Aktaş: "Dikkat edilmezse sıcak çarpmaları bireyi komaya sokabilir"

Sıcak çarpmasının genellikle bireyin yeterli sıvı alamamasından kaynaklı beyindeki kontrol merkezinin vücut ısısının yönetimini kaybetmesiyle ortaya çıktığını söyleyen Medline Adana Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Aktaş, bu durumun başta yaşlı bireyler, kronik hastalığı olanlar ve çocuklar olmak üzere bütün yaş grubunu etkileyebileceğini söyledi.


Çocukluk döneminde güneş yanıklarına dikkat

Kontrolsüz ve sürekli yoğun güneş ışığına maruz kalmanın ciltteki olumsuz etkilerine dikkat çeken Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Nazan Yılmaz, çocuklukta geçirilen güneş yanıklarının deride kanser önleyici genlerde mutasyona yol açarak melanomu tetikleyebileceğini söyledi.


Selma Blair de o hastalıkla mücadele ediyor! Bu belirtiler varsa dikkat! 'Kadınlarda erkeklere göre 2-3 kat daha sık görülüyor'

Bu Nasıl Sarışın'da Vivian Kensington karakterine hayat veren; 'Hellboy', 'Ateşli ve Tatlı' gibi pek çok yapımda rol alan 52 yaşındaki ABD'li oyuncu Selma Blair, MS hastalığıyla mücadele ediyor. Kendisine 6 yıl önce teşhis konan ünlü ismin tedavisi sürüyor. Öte yandan MS hastalığının kadınlarda erkeklere göre 2-3 kat daha sık görüldüğünü belirten uzmanlar, büyük oranda 20'li ve 30'lu yaşlarda ortaya çıktığını vurguluyor. İşte detaylar...


Uzman isimden tavsiyeler! Sıcak hava sağlığımızı nasıl tehdit ediyor?

Aşırı sıcaklıklara karşı AKOM’dan uyarı gelirken vatandaşlara uyarılarda bulunan Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Meral Mert, “Sıvı kaybı tansiyon düşmelerine, hipotansiyonlara, böbrek fonksiyonlarımızın bozulmasına, baş dönmelerine, baygınlığa yol açabilir. Ciddi sonuçlarla hastanelik olabilirsiniz, acillerimiz yazın bu tip hastalarla doluyor. Son dönemde şekerlerinde, tansiyonlarında düşme ve çıkma, şiddetli baş...


Kanserin en sevdiği insan kim? 5 faktöre dikkat

Kanser bazen bazı alışkanlıkları olan insanlarda sık görülebilir. Peki bu insanların alışkanlıkları nedir? Detaylar haberimizde.


Baş dönmesine eşlik eden bulantı, kusma ve denge kaybı belirtilerine dikkat! Sebebi bu olabilir

Baş dönmesi ile seyreden ve günümüzde giderek yaygınlaşan Vertigo, çağın önemli hastalıkları arasında yer alıyor. Vertigonun tedavisi için doğru tanının çok önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Ziya Saltürk, “Baş dönmesi veya bayılma semptomları ile karıştırılmamalı. Vertigo hastalarında kendileri, çevreleri ya da her ikisi birden dönüyormuş hissi uyandıran rahatsız edici bir durum mevcuttur. Bazı durumlarda kişi, sadece bir yana doğru...


Annesiyle ABDye kaçmıştı! Akıl sağlığı riske atılmış!

Annesiyle ABDye kaçmıştı! Akıl sağlığı riske atılmış! İstanbulda, 1 Martta ehliyetsiz kullandığı araçla Oğuz Murat Acinin ölümüne neden olan 17 yaşındaki Timur Cihantimur, annesi Eylem Tok tarafından ABDye kaçırılmıştı. BAŞKA ISLAHEVİNE GÖNDERİLDİ Türkiyenin iade talebinde bulunduğu anne ve oğluyla ilgili bir gelişme yaşandı. Tahliye talebi reddedi...


Burun spreyi, beyni Alzheimer hastalığı proteinlerinden temizleyebilir mi?

T24 Dış Haberler Alzheimer hastalığına neden olan proteinleri beyinden temizlemeye yardımcı olan bir burun spreyinin, bir gün bu hastalıktan muzdarip milyonlarca kişiye umut olabileceği açıklandı. Dünya nüfusu yaşlandıkça, Alzheimer hastalığına yakalanan kişi sayısı artmakta olup son 20 yılda neredeyse iki katına çıkmasının beklendiği belirtildi. H...