Püf Noktası

Trending:


Cildi korumak için sağlıklı beslenmek ve yeterli su tüketmek önemli

Güneş ışınlarının cilt üzerindeki yıpratıcı etkilerine dikkat çeken Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşegül Akkaya Erden, “Sağlıklı beslenerek cildinizi koruyup direncini arttırabilirsiniz. Cilt sağlığı için gerçek kahraman ise su tüketimidir. Yeterli su tüketimi cildin daha parlak ve sağlıklı görünmesini sağlar, hücreleri yeniler” diye konuştu.


YILLARIN CİLTTEKİ İZLERİNİ NASIL SİLEBİLİRİZ?

Zamanın ciltte bıraktığı izler, birçok kişi için endişe kaynağı olabiliyor. Kırışıklıklar, sarkmalar ve elastikiyet kaybı, cildin genç ve sağlıklı görünümünü olumsuz etkileyen başlıca faktörler arasında yer alıyor. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Güncel Öztürk, bu problemler için neler yapılabilir ve nelere dikkat edilmelidir sizler için anlatıyor.


‘A kan grubundakilerde mide kanseri riski fazla’

SAMSUN (İHA) – Türkiye'de erkeklerde görülen kanserlerin yüzde 7,4'ünü, kadınlarda ise yüzde 6'lık bir oranı oluşturan mide kanserinin sinsi ilerlediğini belirten Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Serdar Yol, “Erkeklerde, A kan grubundaki kişilerde, sigara içenlerde ve şişmanlarda mide kanseri görülme riski daha fazladır” dedi.


Prof. Dr. Neyal: “Her yaşta ortaya çıkabilen migren toplumda çok sık görülmektedir”

SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Münife Neyal, her yaşta ortaya çıkabilen migrenin toplumda oldukça sık görüldüğünü söyledi.


Anoreksiya için yeni bir tedavi ufukta

T24 Dış Haberler Uluslararası bilim insanlarından oluşan bir ekip, bir yeme bozukluğu hastalığı olan anoreksiya nervozanın nedeninin saptandığını ve bununla birlikte olası bir tedavinin de bulunabileceğini ileri sürdü. Anoreksiya, hem erkekleri hem de kadınları etkileyen, ancak çoğunlukla genç kadınlarda görülen ve tüm psikiyatrik bozuklukların en ...


Öfke kontrolünü sağlamanın 6 yolu

Bazı kişilerin genetik veya beyin kimyası gibi biyolojik faktörler nedeniyle öfke eşiği daha düşük olabilir. Hormonal dengesizlikler veya bazı tıbbi durumlar da duyguların yükselmesine katkıda bulunur. Geçmişte yaşanan travmatik olaylar veya çözülmemiş sorunlar, çözülmemiş öfke duygularına yol açar. Geçmişteki istismar, ihmal veya diğer duygusal sıkıntı deneyimleri, bir kişinin şu andaki durumlara nasıl tepki vereceğini etkilenir. Klinik...


Atlarla hem çocuklara umut oluyor, hem de şehir stresini unutturuyor

Kastamonu’nun Daday ilçesinde Kaymakamlık tarafından hizmete açılan atlı terapi ve model binicilik merkezi, hipoterapi sayesinde de çocukların ve engelli bireylerin gelişimine büyük katkı sağlıyor.


Pankreas kanserinde ümit verici çalışma: Hızla yayılmasına neden olan faktör bulundu

Pankreas kanserinin hızla yayılmasına neden olan faktöre dair yeni bilgiler etkili bir tedavi yönteminin önünü açabilir.


Dicle Üniversitesi Hastanesi’nde personel ve refakatçi 55 kişi yemekten zehirlendi

"Olayın nedeni hakkında ayrıntılı bir araştırma başlatılmış olup, sonuçlar en kısa sürede kamuoyuyla paylaşılacaktır"


Baş dönmesine eşlik eden bulantı, kusma ve denge kaybı belirtilerine dikkat! Sebebi bu olabilir

Baş dönmesi ile seyreden ve günümüzde giderek yaygınlaşan Vertigo, çağın önemli hastalıkları arasında yer alıyor. Vertigonun tedavisi için doğru tanının çok önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Ziya Saltürk, “Baş dönmesi veya bayılma semptomları ile karıştırılmamalı. Vertigo hastalarında kendileri, çevreleri ya da her ikisi birden dönüyormuş hissi uyandıran rahatsız edici bir durum mevcuttur. Bazı durumlarda kişi, sadece bir yana doğru...


Kolonoskopinin 45 yaş üstünde hayati önemi var

‘Endoskopi ve Kolonoskopi'yi özellikle 45 yaş üstü herkes için öneriyor.


Belki hazır değiliz ama olabiliriz…

Türkiye’de menopoza girme yaşı 47-49 aralığında. Bu durumda 1980’de doğan bir Y Kuşağı kadını bugünlerde menopoz öncesi semptomlarla yavaş yavaş tanışıyor. Premenopoz diye bilinen bu dönem aslında menopozdan 5-6 yıl önce başlıyor. Bazen belirti bile vermiyor ama uzmanlara göre bu süreci iyi yönetmek gerekiyor.


Meğer doğal ilaçmış! Kolesterolü düşürüyor, kan şekerini dengeliyor, kalbi koruyor! Böyle pişirirseniz lezzeti ikiye katlanıyor... Lezzetli aşurenin püf noktaları

Geleneksel lezzet aşurenin bu faydalarını biliyor musunuz? Aşure hem besleyici hem de sağlığa bir çok faydası var. Diyetisyen Gamze Çakaloğlu, "Kolesterol düşürücü etkisi vardır" dediği aşurenin bilinmeyen yararlarını da tek tek anlattı. Peki aşure nelere iyi geliyor. Aşure tüketirken ve pişirirken dikkat edilmesi gerekenler neler? İşte aşure ile ilgili tüm merak edilenler...


Nadir görülen bir hastalıkla dünyaya gelen bebek kan ağlıyor

T24 Dış Haberler İngiltere'de nadir görülen bir rahatsızlık nedeniyle kör olma tehlikesiyle karşı karşıya olan bir bebeğin gözlerinin büyümesi durdurulamıyor. 21 aylık bebek Aretria Bice, optik sinir üzerinde aşırı ve giderek artan bir baskıya neden olan genetik bir anormallik olan bilateral konjenital glokom hastası. Bebeğina annesi Louise Bice, "...


Aile hekimlerine aşı uyarısı: İdareli kullanın

Uzmanlar, salgın hastalıklarla mücadelede yaşanan aşı sıkıntısının toplum sağlığını tehdit ettiğini ve çeşitli bölgelerde salgın riskini artırdığını dile getirdi


BES-AR: Sağlıklı beslenmenin günlük maliyeti 880 lirayı geçti

BES-AR, sağlıklı beslenmenin günlük maliyetinin 880 TL’yi, açlık sınırının 26 bin 400 TL'yi, yoksulluk sınırının ise 72 bin TL'yi geçtiğini açıkladı. Büro Emekçileri Sendikası Araştırma Merkezi (BES-AR), 2024 Temmuz ayı açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı. BES-AR’ın yaptığı açıklamada, gıda madde fiyatları üzerinden yapılan hesaplamaya göre 4 kişi...


Doğum sonrası depresyonunu önleyen 11 öneri

Uzman Klinik Psikolog Enise Öziç, “Doğum sonrası süreçte hormonlardaki hızlı düşüş annede kimyasal değişikliklere neden olur. Bu kimyasal değişikliklere ek olarak bebek sahibi olmak ile ilişkili soysal ve psikolojik değişiklikler anneyi olumsuz etkileyebilmektedir. Dolayısıyla bu belirtileri kişi uzun süre yaşadığını düşünüyorsa psikolog veya psikiyatrist tarafından uzman desteği almaya çalışmalıdır” dedi.


Sık görülen nörolojik hastalıklar neler?

İnme, Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı, migren, epilepsi ve Multipl Skleroz (MS) en sık görülen nörolojik hastalıklardandır.


Mide bulantısının çaresi: Zencefil

Gündüz enerjisi düşük olanların zencefil kullanması öneriliyor.


Sedef Batı Dang humması, Avrupa'ya da yayılıyor. Ülkemizde durum ne?

Potansiyel olarak ölümcül olan dang humması vakaları Avrupa'yı kasıp kavururken, İngiltere’de vakaların artmasından korkan uzmanlar, tatilcilerin hem tatildeyken hem de evdeyken hastalığın belirtilerinin farkında olmaları gerektiğini konusunda uyarıda bulunuyor.Peki bizde durum ne? Ülkemiz için risk var mı?


Kilolarından kurtulan Demet Akalın yaşadığı sıkıntıları anlattı! Hiç kimseyi görmek istemiyordum!

Demet Akalın Liposuction yöntemiyle 6 kilo yağ aldırdı. “10 kilo verdim, daha da vereceğim' diyen Akalan kilolu olduğu dönemlerde yaşadığı sıkıntıları anlattı.


Yeşili mi yoksa kurusu mu? Bu soğan diğerinden daha faydalı, işte nedeni

Yeşil soğan ve kuru soğan ayrı olarak yemeklere salatalara lezzet katar. Ancak faydaları kısmına geldiğinde hangisinin daha faydalı olduğu kafa karıştırıcı olabilir. Peki hangisi daha faydalı? İşte cevabı.


Araştırma: Kediler eşyaları neden tırmalar?

Yeni araştırma kedilerdeki tırmalama davranışının başlıca sebebinin stres olduğunu ortaya çıkardı.


Sinop’ta tedavisi tamamlanan martılar doğaya salındı

Sinop'ta yaralı ve bitkin halde bulunan martılar tedavilerinin ardından doğaya salındı.


İş İnsanından Diyabetli Çocuklara Sensör Bağışı

Turizm sektöründe faaliyet gösteren bir iş insanı, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Endokrinoloji ve Diyabet Kliniği'ne sensör bağışında bulundu. Toplamda 780 adet şeker sensörü, maddi durumu yeterli olmayan ailelere dağıtıldı.


Konserve yiyecekler hormon dengesini alt üst ediyor: Çocuklar erken ergenlik yaşayabilir

Günlük hayatta yaygın olan konserve kutu gıdalar, plastik saklama kapları ve damacanalarla ilgili uyarıda bulunan Doç. Dr. Mustafa Temizel, bu maddelerin uzun vadeli kullanımında tehlikeli olabileceğine işaret etti. Bazılarının içinde bulunan BPA’nın östrojen hormonunu taklit ettiğini belirten Doç. Dr. Temizel, “Çocuğunuzun erken ergenliğe girmesine neden olabilir. Ayrıca erkeklerde kısırlık da yapabilir” dedi.


Bastırılmış duygular birçok sorunun gizli tetikleyicisidir

Bastırılmış duygular, birçok sorunun gizli tetikleyicisidir ! Bastırılmış duygular, vücudumuzda bir stres tepkisi oluşturur. Bu stres tepkisi, bağışıklık sistemini zayıflatarak, birçok hastalığa zemin hazırlıyor. Uzman Klinik Psikolog Kaan Üçyıldız konu hakkında önemli bilgiler verdi.


Paketli gıdalar böbreklere zararlı

Çocuk Nefrolojisi Uzmanı Doç. Dr. Neşe Karaaslan Bıyıklı, hazır ve paketli gıdaların sık tüketimi sebebiyle çocuklarda böbreklerle ilişkili sorunlar gözlemlenebildiğini belirtti.


Hematüri ve mesane tümörlerine dikkat: Erken teşhis hayat kurtarır

Yaygın olarak görülen hematüri (idrarda kan) ve mesane tümörleri hakkında önemli bilgilendirmelerde bulunan Op. Dr. Buğra İçli, bu iki durumun, özellikle 45-50 yaş üstü kişilerde ciddi sağlık sorunlarına işaret edebileceğini belirterek erken teşhisin tedavide büyük önem taşıdığını söyledi.


Sinek ısırığına daha iyi gelen bir şey yok! Herkesin evinde var, kaşıntıyı anında kesiyor

Yazın şüphesiz en sinir bozucu durumlarından biri sivrisineklerdir. Gece uyutmadıkları gibi aynı zamanda ısırıkları da can sıkan kaşıntılara sebep olur. Ancak bu kaşıntılardan kurtulmak için başvuracağınız oldukça doğal yöntemler var. Hem de hepsi evinizde bulunuyor olabilir.


Şeker, tansiyon takibi şart! Aşırı sıcaklara karşı uzmanlar uyarıyor: “Ciddi sonuçlarla hastanelik olabilirsiniz”

Aşırı sıcaklıklara karşı AKOM'dan uyarı gelirken vatandaşlara tavsiyelerde bulunan Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Meral Mert, “Sıvı kaybı tansiyon düşmelerine, hipotansiyonlara, böbrek fonksiyonlarımızın bozulmasına, baş dönmelerine, baygınlığa yol açabilir. Ciddi sonuçlarla hastanelik olabilirsiniz, acillerimiz yazın bu tip hastalarla doluyor. Son dönemde şekerlerinde, tansiyonlarında düşme ve çıkma, şiddetli baş...


Gözleriniz Yaşınızı Ele Veriyor

Sağlıklı ve genç bir görünüm için göz çevresi bakımı ve dikkatli bir yaşam tarzı gereklidir. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Askeroğlu, kadınların ve erkeklerin daha dinç bakışlara sahip olması için neler yapmasını gerektiğine dair önemli bilgiler paylaştı.


Çin'de kanser görüntülerini okuyabilen çok yönlü bir yapay zeka modeli geliştirildi

Modelin 50'ye yakın kanser vakasında yüzde 95'in üzerinde doğruluk oranına ulaştığı belirtildi.


Mehmet Altan yazdı | Basın tarihi: Patates

Patates, yüzyıllar boyunca toplumları ve kültürleri değiştirirken toplumlar da patatesi değiştirmiş. Bu süreç hâlâ devam ettiği gibi bu konuda yapılan araştırmalara, yayımlanan makale ve kitaplar her gün artmakta...


Organ nakli beklerken hayatını kaybetti! Organları başkasına umut oldu

Emine Burkay, 5 yıl diyalize girmesinin ardından 2009 yılında babasının böbreğiyle sağlığına kavuşmuş, 6 ay önce de böbreğinde tekrar sorun yaşaması ile diyalize girmeye başlamıştı. 13 Temmuzda ise eşiyle birlikte geçirdiği trafik kazası sonrası Denizli Devlet Hastanesi’ne getirilen Emine Burkay, burada yapılan tahlil ve tetkiklerden sonra Erişkin Yoğun Bakım Ünitesi’nde tedaviye alındı. Yoğun bakımdaki tüm müdahalelere rağmen Burkay’ın 4 gün...


Buğra Adil Buyrukcu Dış kulak yolu enfeksiyonu tatilinizi gölgelemesin

Kavurucu sıcakların bunaltıcı etkilerinden biraz olsun kurtulabilmek için soluğu deniz ve havuzlarda alıyoruz. Ancak yüzdüğünüzde kulağınıza kaçan su, size yaz aylarını zehir edebilecek tarzda bir hastalığa davetiye çıkartabiliyor. Bu hastalık, üstelik şiddetli ağrı ile seyretmesinin yanı sıra tedavi edilmediği zaman duyma sorunlarına bile yol açabiliyor.


Geleneksel lezzetimiz aşure hakkında uzmanından öneriler

Diyetisyen Gamze Çakaloğlu, Muharrem ayıyla birlikte sofralarımıza gelen aşurenin doğru tüketimi ve sağlık açısından etkilerini değerlendirdi. 1 porsiyon aşurenin 3 dilim ekmek, 1 köfte ve 1 meyvenin toplamına eşdeğer olduğunu ifade ederek doğru tüketiliğinde besleyici ve dengeli bir tatlı olduğunu söyledi.


Kadınlara kanserden korunmanın yolları anlatıldı

DÜZCE(İHA) – Düzce Sağlık Müdürlüğü tarafından fabrikada çalışan kadınlara kanserde erken teşhisin önemi, kanser türlerinin risk faktörleri, belirtileri, tanı ve tedavi yöntemleri, kanserden korunma yolları ve sağlıklı yaşam ile ilgili bilgiler verdiler.


Mutfak tüpünün patlamasıyla alevler arasında kalan kadın yanık merkezinde tedavi görüyor

Bursa'da evdeki mutfak tüpünün patlamasıyla vücudunda derin yanıklar oluşan 46 yaşındaki kadının Bursa Şehir Hastanesi'nde tedavisi sürüyor.


Uzman isimden tavsiyeler! Sıcak hava sağlığımızı nasıl tehdit ediyor?

Aşırı sıcaklıklara karşı AKOM’dan uyarı gelirken vatandaşlara uyarılarda bulunan Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Meral Mert, “Sıvı kaybı tansiyon düşmelerine, hipotansiyonlara, böbrek fonksiyonlarımızın bozulmasına, baş dönmelerine, baygınlığa yol açabilir. Ciddi sonuçlarla hastanelik olabilirsiniz, acillerimiz yazın bu tip hastalarla doluyor. Son dönemde şekerlerinde, tansiyonlarında düşme ve çıkma, şiddetli baş...


Selma Blair de o hastalıkla mücadele ediyor! Bu belirtiler varsa dikkat! 'Kadınlarda erkeklere göre 2-3 kat daha sık görülüyor'

Bu Nasıl Sarışın'da Vivian Kensington karakterine hayat veren; 'Hellboy', 'Ateşli ve Tatlı' gibi pek çok yapımda rol alan 52 yaşındaki ABD'li oyuncu Selma Blair, MS hastalığıyla mücadele ediyor. Kendisine 6 yıl önce teşhis konan ünlü ismin tedavisi sürüyor. Öte yandan MS hastalığının kadınlarda erkeklere göre 2-3 kat daha sık görüldüğünü belirten uzmanlar, büyük oranda 20'li ve 30'lu yaşlarda ortaya çıktığını vurguluyor. İşte detaylar...


Yüksek tansiyonu sarımsaktan daha hızlı düşürüyor! 2 dakika yeterli, soğuk kompres...

Yüksek tansiyon baş ağrısına neden olur. Yüksek tansiyonu dengede tutmak için pratik ama etkili formülleri deneyebilirsiniz. Peki tansiyon nasıl düşer?


“Varis estetikten öte, ciddi bir sağlık sorunudur”

Varisin sadece estetik bir sorun olmadığını aynı zamanda ağrı, şişlik, yorgunluk ve ciltte değişiklikler gibi rahatsız edici belirtilere de neden olabildiğini söyleyen Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Gökalp Altun, “Varis, iş gücü ve verimlilik kaybına neden olabilen, ciddi sosyoekonomik sonuçları olan bir sağlık sorunudur” dedi.


Yirmilik dişler hakkında bilmedikleriniz; neden varlar?

Yirmi yaş dişinin neden olduğunu, bu dişlerin ne zaman çıktığını, neden bazı insanların yirmilik dişi olmadan doğduğunu ve yirmi yaş dişinden dolayı oluşabilecek sorunları sizin için derledik.


Sizi zehirleyebilecek kadar tehlikeliler: Dünyanın en ölümcül 7 bitkisi!

Çoğu bölgede rastlanan zakkumun yendiğinde kusma, ishal, düzensiz nabız, nöbetler, koma ve ölüme neden olduğunu biliyor muydunuz? İşte, dikkat etmeniz gereken 7 ölümcül bitki ve vücuda verdiği zararlar!


“Gıda boyaları çocuklarda hiperaktivite ve dikkat eksikliğine neden olabilir”

Yapay gıda boyaları ile ilgili yapılan araştırmalardan bahseden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İhsan Başpınar, “Yapay gıda boyalarının bazıları, uzun süreli ve yüksek miktarlarda tüketildiğinde kansere yol açabileceği endişesiyle tartışılmaktadır. Ayrıca gıda boyaları, çocuklarda hiperaktivite ve dikkat eksikliğine neden olabilir” dedi.


Vücutta kolajen ne işe yarar? Hangi besinlerde bulunur?

Kolajen cildin %75’ini, vücudun ise %35’ini oluşturan eklem ve iç organları bir arada tutan aynı zamanda cilde esneklik ve dayanıklılık sağlayan bütün vücut için ‘kilit’ rol oynayan önemli bir proteindir. Vücudumuz kolajeni kendisi üretebilir. Ancak vücuttaki kolajen kaybı özellikle 25 yaşından sonra her yıl %1 oranında azalır. Uzman Diyetisyen Didem Yıldız Küçük konu hakkında bilgiler verdi.


Süheyla Buyrukçu Keten tohumu mucizesi

Süper gıdaya en yakın besin olarak gösterilen keten tohumu, faydaları saymakla bitmeyen bitkilerin başında geliyor. Son yıllarda özellikle keten tohumundan yapılan yüz maskesi tarifleri influencer’ların güzellik formüllerinde sıkça kullanılıyor. En çok merak edilen konu ise bu maskelerin işe yarayıp yaramadığı…


Kolon kanseri sonrası lösemiye yakalanan hastaya yarı uyumlu kök hücre nakledildi

Karaman'da kolon kanserini atlattıktan sonra lösemi tanısı konulan hastaya oğlundan yarı uyumlu kök hücre nakli yapıldı.


Sıcak havalarda gebelerin dikkat etmesi gereken 10 madde

Kadın Hastalıkları ve Doğum Hekimi Ömer Doğukan Saraç, yaz aylarının sıcak günlerinde, gebelerin sağlığı için dikkat etmesi gereken on madde hakkında açıklamalarda bulundu.