Trending:


Vücutta kolajen ne işe yarar? Hangi besinlerde bulunur?

Kolajen cildin %75’ini, vücudun ise %35’ini oluşturan eklem ve iç organları bir arada tutan aynı zamanda cilde esneklik ve dayanıklılık sağlayan bütün vücut için ‘kilit’ rol oynayan önemli bir proteindir. Vücudumuz kolajeni kendisi üretebilir. Ancak vücuttaki kolajen kaybı özellikle 25 yaşından sonra her yıl %1 oranında azalır. Uzman Diyetisyen Didem Yıldız Küçük konu hakkında bilgiler verdi.


Gözlük ihtiyacını ortadan kaldırabileceği iddia ediliyor: Göz yogası gerçekten işe yarıyor mu?

Son günlerde sosyal medyada popüler olan göz yogasının, gözlük ihtiyacını ortadan kaldıracağı iddia ediliyor.


“Gıda boyaları çocuklarda hiperaktivite ve dikkat eksikliğine neden olabilir”

Yapay gıda boyaları ile ilgili yapılan araştırmalardan bahseden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İhsan Başpınar, “Yapay gıda boyalarının bazıları, uzun süreli ve yüksek miktarlarda tüketildiğinde kansere yol açabileceği endişesiyle tartışılmaktadır. Ayrıca gıda boyaları, çocuklarda hiperaktivite ve dikkat eksikliğine neden olabilir” dedi.


SUBÜ’nün hibrit kanser tedavisi projesine TÜSEB desteği

SUBÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emre Güzel'in yürütücüsü olduğu ve kanserli dokunun hızlı şekilde yok edilmesi için ışığın ve ultrasesin etkisinden yararlanarak hibrit bir tedavi ortaya koymayı hedefleyen proje, TÜSEB tarafından desteklenmeye hak kazandı.


Çin'de kanser görüntülerini okuyabilen çok yönlü bir yapay zeka modeli geliştirildi

Modelin 50'ye yakın kanser vakasında yüzde 95'in üzerinde doğruluk oranına ulaştığı belirtildi.


Bilim insanları yeni ilaç üzerinde çalışıyor! Yaşlanmayı yavaşlatmak mümkün mü?

Bilim insanları tarafından geliştirilen bir ilaçla laboratuvar farelerinin ömrünün uzatılabildiği, aynı ilacın insanların yaşlanmasını da yavaşlatabileceği belirtildi.


Organ nakli beklerken hayatını kaybetti! Organları başkasına umut oldu

Emine Burkay, 5 yıl diyalize girmesinin ardından 2009 yılında babasının böbreğiyle sağlığına kavuşmuş, 6 ay önce de böbreğinde tekrar sorun yaşaması ile diyalize girmeye başlamıştı. 13 Temmuzda ise eşiyle birlikte geçirdiği trafik kazası sonrası Denizli Devlet Hastanesi’ne getirilen Emine Burkay, burada yapılan tahlil ve tetkiklerden sonra Erişkin Yoğun Bakım Ünitesi’nde tedaviye alındı. Yoğun bakımdaki tüm müdahalelere rağmen Burkay’ın 4 gün...


Sıcak havalarda gebelerin dikkat etmesi gereken 10 madde

Kadın Hastalıkları ve Doğum Hekimi Ömer Doğukan Saraç, yaz aylarının sıcak günlerinde, gebelerin sağlığı için dikkat etmesi gereken on madde hakkında açıklamalarda bulundu.


Yaz aylarında kilo kaybını destekleyen 4 besin! Tokluk hissi sağlıyor, sindirimi hızlandırıyor

Yaz mevsiminde artan etkinlikler ve tatil planımız nedeniyle hemen hepimizi zayıflama telaşı sardı. Ancak fazla kilolardan kurtulmanın çözümünü düşük kalorili şok diyetleri uygulamakta arıyorsanız, bu hayalinizden bir an önce vazgeçmenizde yarar var. Beslenme ve Diyet Uzmanı Müzeyyen Çelik, yaz aylarında sağlıklı ve kalıcı kilo vermenin kurallarını anlattı; önemli öneriler ve uyarılarda bulundu!


Karpuzun faydaları saymakla bitmiyor

Memorial Kayseri Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Uzman Diyetisyen Betül Merd, karpuzun faydaları hakkında bilgi verdi.


Sinek ısırığına daha iyi gelen bir şey yok! Herkesin evinde var, kaşıntıyı anında kesiyor

Yazın şüphesiz en sinir bozucu durumlarından biri sivrisineklerdir. Gece uyutmadıkları gibi aynı zamanda ısırıkları da can sıkan kaşıntılara sebep olur. Ancak bu kaşıntılardan kurtulmak için başvuracağınız oldukça doğal yöntemler var. Hem de hepsi evinizde bulunuyor olabilir.


Yeşili mi yoksa kurusu mu? Bu soğan diğerinden daha faydalı, işte nedeni

Yeşil soğan ve kuru soğan ayrı olarak yemeklere salatalara lezzet katar. Ancak faydaları kısmına geldiğinde hangisinin daha faydalı olduğu kafa karıştırıcı olabilir. Peki hangisi daha faydalı? İşte cevabı.


A Different Man Fragman


Uzmanlar ayak sağlığına dikkat edilmesi konusunda uyarıyor

Tabanı düz ve topuklu ayakkabı kullanımının ayakları yorduğu gibi vücudun farklı bölgelerinde rahatsızlıklara neden olabileceğini belirten uzmanlar, ayakkabı tercihlerinin ortopedik olması gerektiğinin altını çiziyor.


Atlarla dolu hem çocuklara umut oluyor hem de şehir stresini unutturuyor

Kastamonu'nun Daday ilçesinde 2 yıl önce hizmete açılan atlı terapi ve model binicilik merkezi, hipoterapi sayesinde de çocukların ve engelli bireylerin gelişimine büyük katkı sağlıyor.


Baş dönmesine eşlik eden bulantı, kusma ve denge kaybı belirtilerine dikkat! Sebebi bu olabilir

Baş dönmesi ile seyreden ve günümüzde giderek yaygınlaşan Vertigo, çağın önemli hastalıkları arasında yer alıyor. Vertigonun tedavisi için doğru tanının çok önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Ziya Saltürk, “Baş dönmesi veya bayılma semptomları ile karıştırılmamalı. Vertigo hastalarında kendileri, çevreleri ya da her ikisi birden dönüyormuş hissi uyandıran rahatsız edici bir durum mevcuttur. Bazı durumlarda kişi, sadece bir yana doğru...


Doç. Dr. Aktaş: "Dikkat edilmezse sıcak çarpmaları bireyi komaya sokabilir"

Sıcak çarpmasının genellikle bireyin yeterli sıvı alamamasından kaynaklı beyindeki kontrol merkezinin vücut ısısının yönetimini kaybetmesiyle ortaya çıktığını söyleyen Medline Adana Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Aktaş, bu durumun başta yaşlı bireyler, kronik hastalığı olanlar ve çocuklar olmak üzere bütün yaş grubunu etkileyebileceğini söyledi.


Hem cildi hem vücudu bebek gibi yapıyor! Akne bırakmıyor, tek duşta farkı görün

Çok yönlü bir ev eşyası olan sirke, banyo rutininize mükemmel bir katkı sağlayabilir. Sadece derin bir temizlik elde etmenize yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda cildiniz, genel sağlığınız için de sayısız fayda sağlar.


Aşırı sıcaklar çocukları hasta ediyor

Güneş ışınlarının ve çeşitli çevresel faktörlerin etkisiyle yaz mevsiminde çocuklar çeşitli hastalıklara yakalanabileceğini belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Cansu Yılmaz, yaz aylarında çocukların dışarıda daha fazla zaman geçirdiğini ve aşırı sıcaktan olumsuz etkilenebildiklerini söyleyerek ebeveynleri uyardı.


Alzheimer ve demansa kırmızı ışık yakıyor: Bu içecek Tip 2 diyabetin doğal insülin iğnesi

Alzheimer ve demans korkutucu beyin hastalıklarıdır. Bir sabah içeceği var ki beyni koruyor. Oksidatif stresi azaltıyor. Yeşil çay polifenol ve antiksidan içeriyor. İşte detaylar...


Uzmanı uyardı: Bebeklere, boncuk ve küçük taşlı takılar takmayın!

Çocuk Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Doğuş Çalışkan, 3 yaşın altındaki çocukların üzerinde yutma tehlikesi oluşturabilecek nazar boncuğu, kolye, küpe gibi nesnelerin bulundurulmaması gerektiği uyarısında bulundu.


Yaşlanma karşıtı heyecanlandıran buluş!

Yaşlanma karşıtı heyecanlandıran buluş! Bilim insanları tarafından geliştirilen bir ilaçla laboratuvar farelerinin ömrünün uzatılabildiği, aynı ilacın insanların yaşlanmasını da yavaşlatabileceği belirtildi. "Nature" dergisinde yayımlanan araştırmada, insan vücudunun gelişiminde önemli rol oynayan ve yaşlanmayı tetiklediğine inanılan protein grubun...


Nadir görülen bir hastalıkla dünyaya gelen bebek kan ağlıyor

T24 Dış Haberler İngiltere'de nadir görülen bir rahatsızlık nedeniyle kör olma tehlikesiyle karşı karşıya olan bir bebeğin gözlerinin büyümesi durdurulamıyor. 21 aylık bebek Aretria Bice, optik sinir üzerinde aşırı ve giderek artan bir baskıya neden olan genetik bir anormallik olan bilateral konjenital glokom hastası. Bebeğina annesi Louise Bice, "...


Kanser önlenebilir mi? Kanseri tetikleyen faktörler neler? Kanserden korunmanın 4 yolu

Konfor alanımızın dışına çıktığımızda, rutinlerimizi değiştirdiğimizde, hayatımıza sağlıklı beslenmeyi, günlük spor yapmayı, kilo kontrolünü özetle bilinçli yaşam şeklini dahil ettiğimizde birçok hastalığa yakalanma olasılığımızı da düşürmüş oluyoruz. Peki tam olarak neler yapmalıyız? Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Itır Şirinoğlu Demiriz, toplum olarak artık daha bilinçli olduğumuz kanser hastalığı ile ilgili önerilerde bulundu.


Alzheimer hastalarına yardımcı olacak ipuçları

GÜNDELİK hayatı etkileyecek derecede hafıza kaybı, yer ve zaman kavramının kaybedilmesi, tarihleri ve özellikle son zamanda öğrenilenleri hatırlayamama, konuşma ve yazma yetkinliğinde azalma alzheimer hastalığının belirtileridir. Tınaztepe Üniversitesi Galen Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Egemen Vardarlı, alzheimer hastalığının hafıza düşünme ve davranış yeteneklerini yavaş yavaş bozan ve sinsi ilerleyen bir hastalık olduğunu belirterek, önemli...


Suda boğulan kişiye 2 suni solunum 30 kalp masajı döngüsü!

Suda boğulan kişiye 2 suni solunum 30 kalp masajı döngüsü! Boğulmanın, yeterli oksijen alınamaması durumu olduğunu ve acil müdahale gerektirdiğini kaydeden Öğr. Gör. Ayşe Bağlı, "Nefes borusuna sıvı dolması, nefes borusuna yabancı cisim kaçması, bilinç kaybına bağlı dilin geriye kayması, asılma, akciğerlerin zarar görmesi, gazla zehirlenme ve suda ...


Bağırsak sağlığı için asla tüketilmemesi gereken 9 gıda

Araştırmalar bağırsak sağlığının kolesterol seviyelerinden ruh sağılığına kadar pek çok şeyle bağlantılı olabileceğini gösteriyor. Bazı besinler dikkatle tüketilmeli, bazılarından ise tamamen uzak durulmalıdır. İşte bağırsak sağlığı için en kötü 9 gıda...


Yüksek tansiyonu sarımsaktan daha hızlı düşürüyor! 2 dakika yeterli, soğuk kompres...

Yüksek tansiyon baş ağrısına neden olur. Yüksek tansiyonu dengede tutmak için pratik ama etkili formülleri deneyebilirsiniz. Peki tansiyon nasıl düşer?


Hatay’da ameliyattan kaçan glomus tümörlü hasta Van’da sağlığına kavuştu

Hatay’da glomus tümörüne yakalanan ve doktorların ‘felç olabilirsin, sesin kısılır’ demesi üzerine ameliyattan kaçan hasta, Lokman Hekim Van Hastanesi’nde geçirdiği başarılı ameliyat sonucu sağlığına kavuştu.


Diş sıkmanın yol açtığı sorunlara dikkat!

Birçoğumuz stresli, gergin ve sinirli olduğumuzda dişlerimizi sıkarız. Bu şekilde kısa dönemli diş sıkma ve gıcırdatma durumları çoğu kişi için problem teşkil etmez. Ancak bu düzenli olarak tekrarlar veya uzun süreli hale gelirse o zaman problem olmaya başlar. Bu tür bir diş sıkma problemine “bruksizm” denir. Bu durum uzun süre devam ettiğinde dişlere, çene eklemine ve ağız sağlığına olumsuz etkileri olduğunu da biliyoruz.


Uzun yola bu saatlerde çıkın! Uzman isimden tatile çıkacaklara hayati uyarı

Sıcak havalar etkisini artırırken, yaz tatiline çıkacaklar ve çıkmayı düşünenlerin bazı önlemler alması gerekiyor. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Hasan Hacıosman, "Özellikle uzun yolculuklarda oluşabilen sıvı kaybı, yaşlılar ve çocuklarda ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Güneş çarpmalarına karşı da dikkatli olunmalı. Sıvı kayıpları baş ağrısını artırır, yorgunluk ve halsizliğe neden olabilir. Araçla seyahat ederken de günde en az 2...


Uzman isimden tavsiyeler! Sıcak hava sağlığımızı nasıl tehdit ediyor?

Aşırı sıcaklıklara karşı AKOM’dan uyarı gelirken vatandaşlara uyarılarda bulunan Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Meral Mert, “Sıvı kaybı tansiyon düşmelerine, hipotansiyonlara, böbrek fonksiyonlarımızın bozulmasına, baş dönmelerine, baygınlığa yol açabilir. Ciddi sonuçlarla hastanelik olabilirsiniz, acillerimiz yazın bu tip hastalarla doluyor. Son dönemde şekerlerinde, tansiyonlarında düşme ve çıkma, şiddetli baş...


Kanserin en sevdiği insan kim? 5 faktöre dikkat

Kanser bazen bazı alışkanlıkları olan insanlarda sık görülebilir. Peki bu insanların alışkanlıkları nedir? Detaylar haberimizde.


Sedef Batı Dang humması, Avrupa'ya da yayılıyor. Ülkemizde durum ne?

Potansiyel olarak ölümcül olan dang humması vakaları Avrupa'yı kasıp kavururken, İngiltere’de vakaların artmasından korkan uzmanlar, tatilcilerin hem tatildeyken hem de evdeyken hastalığın belirtilerinin farkında olmaları gerektiğini konusunda uyarıda bulunuyor.Peki bizde durum ne? Ülkemiz için risk var mı?


6 ay sonra ilk kez su içebildi: "İçtiğim su zemzem gibi geldi"

Balıkesir Üniversite Hastanesinde yemek borusunda oluşan cepleşme nedeni ile yutma bozukluğu çeken ve yediklerini yutamamaktan dolayı özellikle son 6 aydan beri aşırı zayıflayan hasta Ali Çakırer, Genel Cerrahi Kliniğine yatırılıp ameliyat öncesi damardan beslenip ilgili kliniklerin görüşü alınarak tedavisi düzenlenerek ameliyata alındı. Balıkesir'de ilk defa gerçekleştirilen ameliyat, Prof. Dr. Murat Başbuğ ve ekibi tarafından yapıldı.


Tükenmişliğe karşı bu önerilere kulak verin

Uzman Psikolog Mehmet Güney Ziyalan “Burn-out “olarak da bilinen tükenmişlik sendromunun, günümüz iş dünyasında giderek yaygınlaşan bir mental sağlık sorunu olduğunu söyledi. Tükenmişlik sendromunun hangi görev ve sorumluluk düzeyinde olursa olsun herkesi etkileyebildiğini belirten Ziyalan, “tükenmişlikle mücadele etmenin en iyi yolu onu önlemektir” dedi.


Yemeğe konan musluk suyu kimyasala dönüştürüyor! Yüzde 100 güvenilir değilmiş

Uygun sıvı alımı, refahımız için son derece önemlidir ve yine de sürekli olarak yapmamız için teşvik edilmemiz gereken bir şeydir. Ki birçoğumuz günlük hayatında yemek yaparken çay demlerken musluk suyu kullanıyor. Peki, mutfak musluğunuzdan çıkan su ne kadar sağlıklı?


Gözleriniz Yaşınızı Ele Veriyor

Sağlıklı ve genç bir görünüm için göz çevresi bakımı ve dikkatli bir yaşam tarzı gereklidir. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Askeroğlu, kadınların ve erkeklerin daha dinç bakışlara sahip olması için neler yapmasını gerektiğine dair önemli bilgiler paylaştı.


Uzmanı açıkladı: Sabah yorgun uyanmanızın 3 nedeni

Sabahları yataktan kalkmakta zorlanıyorsanız, birkaç alışkanlık değişikliğiyle bu durumu düzeltebilirsiniz.


Kilo aldığını sandı, rahminden 5,5 kilo kitle çıktı

Trabzon'da karın ağrısı şikayetiyle hastaneye giden M.U. adlı kadının rahmindeki 5,5 kilogramlık kitle ameliyatla alındı. Ameliyatı gerçekleştiren uzman doktor Hasan Akyüz, hastanın kilo aldığını zannedip, muayenesini geciktirdiğini söyledi. Kentte yaşayan M.U., karın ağrısı şikayetiyle Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Numune Kampüsü'ne gitti. ...


Araştırma: Çocuklarda yaramazlığın sebebi beyinlerindeki farklılık!

“The Lancet Psychiatry” dergisinde yayımlanan araştırma, çocukların yaramazlığının beyinle ilgili olduğunu ortaya koydu.


Şeker, tansiyon takibi şart! Aşırı sıcaklara karşı uzmanlar uyarıyor: “Ciddi sonuçlarla hastanelik olabilirsiniz”

Aşırı sıcaklıklara karşı AKOM'dan uyarı gelirken vatandaşlara tavsiyelerde bulunan Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Meral Mert, “Sıvı kaybı tansiyon düşmelerine, hipotansiyonlara, böbrek fonksiyonlarımızın bozulmasına, baş dönmelerine, baygınlığa yol açabilir. Ciddi sonuçlarla hastanelik olabilirsiniz, acillerimiz yazın bu tip hastalarla doluyor. Son dönemde şekerlerinde, tansiyonlarında düşme ve çıkma, şiddetli baş...


Kalori değil, porsiyon hesabı yapın! ‘ Avuç içi kadar et, 5-6 kaşık karbonhidrat tüketin’

Yaz mevsiminde artan etkinlikler ve tatil planımız nedeniyle hemen hepimizi zayıflama telaşı sardı. Beslenme ve Diyet Uzmanı Müzeyyen Çelik, yaz aylarında sağlıklı ve kalıcı kilo vermenin kurallarını anlatarak, önemli uyarılarda bulundu.


Selma Blair de o hastalıkla mücadele ediyor! Bu belirtiler varsa dikkat! 'Kadınlarda erkeklere göre 2-3 kat daha sık görülüyor'

Bu Nasıl Sarışın'da Vivian Kensington karakterine hayat veren; 'Hellboy', 'Ateşli ve Tatlı' gibi pek çok yapımda rol alan 52 yaşındaki ABD'li oyuncu Selma Blair, MS hastalığıyla mücadele ediyor. Kendisine 6 yıl önce teşhis konan ünlü ismin tedavisi sürüyor. Öte yandan MS hastalığının kadınlarda erkeklere göre 2-3 kat daha sık görüldüğünü belirten uzmanlar, büyük oranda 20'li ve 30'lu yaşlarda ortaya çıktığını vurguluyor. İşte detaylar...


Çocukluk döneminde güneş yanıklarına dikkat

Kontrolsüz ve sürekli yoğun güneş ışığına maruz kalmanın ciltteki olumsuz etkilerine dikkat çeken Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Nazan Yılmaz, çocuklukta geçirilen güneş yanıklarının deride kanser önleyici genlerde mutasyona yol açarak melanomu tetikleyebileceğini söyledi.


Bastırılmış duygular birçok sorunun gizli tetikleyicisidir

Bastırılmış duygular, birçok sorunun gizli tetikleyicisidir ! Bastırılmış duygular, vücudumuzda bir stres tepkisi oluşturur. Bu stres tepkisi, bağışıklık sistemini zayıflatarak, birçok hastalığa zemin hazırlıyor. Uzman Klinik Psikolog Kaan Üçyıldız konu hakkında önemli bilgiler verdi.


Sık görülen nörolojik hastalıklar neler?

İnme, Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı, migren, epilepsi ve Multipl Skleroz (MS) en sık görülen nörolojik hastalıklardandır.


Sağlıklı beslenmede yulaf önemli

Beslenme ve Diyet Uzmanı Çisem Gündüz, zengin içeriği ve faydaları sayesinde sağlıklı beslenme diyetlerinin önemli bir parçası olan yulafın diğer tahıllardan daha posalı olduğunu, uzun süre tokluk hissi verdiğini ve sindirim sistemine katkıda bulunduğunu söyledi.


Mutfak tüpünün patlamasıyla alevler arasında kalan kadın yanık merkezinde tedavi görüyor

Bursa'da evdeki mutfak tüpünün patlamasıyla vücudunda derin yanıklar oluşan 46 yaşındaki kadının Bursa Şehir Hastanesi'nde tedavisi sürüyor.


10 aylık bebek çengelli iğne yuttu!

10 aylık bebek çengelli iğne yuttu! Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Doğuş Çalışkan, bebeğin durumuna ilişkin yaptığı açıklamada, kendilerine 10 aylık kız bebeğin evde aniden kusmaya başladığının anlatıldığını söyledi. İĞNE YEMEK BORUSUNU TIKADI Annenin bu esnada bebeğinin yakasına takılan duanın çengelli iğnesin...